Lajme

Washingtoni drejt ‘po’-së për përdorimin e armëve amerikane nga pala ukrainase


Shtetet e Bashkuara të Amerikës po konsiderojnë lejimin e Ukrainës që të përdorë armët për të goditur Rusinë në territorin e saj.

Një ndryshim dramatik i linjës, i cili i shton të njëjtën leje të dhënë nga Londra, mbi hipotezën e trajnimit të ushtarëve ukrainas në territorin e vet kombëtar dhe idesë së presidentit francez për të dërguar trupat e NATO-s në terren.

Çka paraqet një përshkallëzim potencial shumë domethënës të konfliktit.

Moska tashmë është përgjigjur, duke kërcënuar se do të godasë objektivat britanikë dhe ka miratuar dekretin që lejon konfiskimin e aseteve amerikane brenda kufijve të saj.

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë gjithmonë se qëllimi i tij është të ndihmojë Ukrainën të mbrohet nga pushtimi i urdhëruar nga presidenti rus Vladimir Putin, pa provokuar Luftën e Tretë Botërore.

Ndaj ai ishte shumë i kujdesshëm në ofrimin e armëve gjithnjë e më vdekjeprurëse për presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, me kusht që ato të mos përdoren për të goditur territorin rus.

Megjithatë, situata ka ndryshuar me ofensivën e re të nisur nga Kremlini, e cila synon Kharkivin dhe veriun e vendit.

Ushtria e Moskës po përdor bazat afër kufirit me Ukrainën për të mbështetur sulmin dhe bombardimin e qyteteve, dhe paaftësia e Kievit për të goditur këto pozicione u jep atyre një avantazh të madh.

Ukraina tashmë po përdor dronët dhe armët e saj për t’u mbrojtur, dhe në disa raste sulmon me sukses objektet e logjistikës ruse, anijet në Detin e Zi dhe bazat në Krime.

Megjithatë, ata nuk janë plotësisht në lartësinë e detyrës, të paktën në rajonin verior të vendit, dhe kjo e ekspozon të gjithë frontin ndaj rrezikut të kolapsit.

Po ashtu ngadalësia me të cilën republikanët lejuan Kongresin të miratonte furnizimet e reja prej 60 miliardë dollarësh në luftë, e bëri detyrën e Putinit më të lehtë.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e pa këtë me sytë e tij gjatë misionit të fundit në Kiev dhe u kthye në Washington i bindur për nevojën për të ndryshuar politikën.

Jo për t’i dhënë dritën jeshile sulmeve në të gjithë territorin rus, por të paktën për të lejuar Zelenskyn të përdorë armët amerikane për të shënjestruar bazat afër kufirit të përdorura për të bombarduar qytetet e tij, si dhe avionët luftarakë që mbërrijnë në skajin e hapësirës ajrore kombëtare.

Propozimi është ende në studim dhe nuk i është paraqitur Bidenit, por së shpejti mund të arrijë në tryezën e tij.

Qëllimi është të ndihmojë Ukrainën të zmbrapsë ofensivën e vazhdueshme dhe ta vendosë atë në një pozicion për të shkuar në tryezën e negociatave në një pozicion të favorshëm, nëse dhe kur Putin është i bindur të negociojë me mirëbesim.

Prandaj, ka gjasa që presidenti, siç ka bërë në të kaluarën me llojin e armëve të furnizuara, të pranojë të ndërmarrë këtë hap.

Një propozim i ngjashëm është miratuar tashmë nga Britania e Madhe për raketat e saj dhe i shtohet hipotezës për trajnimin e rekrutëve ukrainas në territorin e tyre, afër Lvivit.

Për më tepër, Franca ka njoftuar dje se kishte kryer testin e versionit të ri të raketë ajër-ajër me rreze të mesme veprimi bërthamore Asmpa-R.

Një përgjigje ndaj vendimit rus për fillimin e stërvitjeve për përdorimin e armëve taktike bërthamore.

Ndërkohë, në G7 të ministrave të Ekonomisë, që po zhvillohet në Stresa, ata po diskutojnë se si të përdorin fitimet e krijuara nga asetet e ngrira ruse për të financuar Kievin.

Putini është i zemëruar dhe është përgjigjur me dy lëvizje: kërcënimin për të goditur objektivat britanike kudo nëse armët e Londrës përdoren kundër territorit të saj; dhe dekreti për konfiskimin e aseteve amerikane në Rusi, për të kompensuar qytetarët e saj për dëmet e luftës.

Të gjitha këto janë shenja të një përshkallëzimi të mundshëm, por edhe të vendosmërisë së Perëndimit për të mbështetur Kievin deri në fund.

Ndaj, nëse Kremlini do të kishte llogaritur se suksesi i tij ishte afër, për shkak të lodhjes së kundërshtarëve të tij për të vazhduar ndihmën e Zelenskyt, këto masa mund ta shtyjnë Putinin të rishqyrtojë bindjet dhe strategjinë e tij.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore