Lajme

“Wagner’s” mund të ndihmojnë Serbinë nëse ka “konflikt në Kosovë”


Brenda pak javësh nga një festë në vendlindjen e presidentit Vladimir Putin, Shën Petersburg, ultranacionalisti serb Damjan Knezeviç po shijonte një turne ekskluziv në selinë e tij të re të lartë.

Në një video të postuar më 27 nëntor, Knezeviç dhe një koleg nga grupi i tij i Patrullës Popullore zunë vendin e shenjtë me ndriçim të dobët të Qendrës Wagner së bashku me vizitorët e tjerë.

“Shumë nga miqtë e mi do të jenë krenarë që pata nderin të vizitoj Qendrën Wagner”, tha Knezeviç në një video të prodhuar nga Rusia duke promovuar vizitën. “Ajo qendër dhe ajo organizatë janë jashtëzakonisht të njohura në Serbi”.

Ai mund të jetë duke e tepruar njohjen e serbëve me Vagnerin (ndonjëherë i njohur si Wagner), një mjet gjithnjë e më i dukshëm në projeksionin e Kremlin-it për pushtetin jashtë vendit, i udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin, ish-truproja i njohur për disa si “kuzhinieri i Putin-it”.

Por ai ndoshta nuk e ka plotësisht gabim.

Ekspertët perëndimorë kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur për potencialin për përçarje të shkaktuar nga aleatët e ekstremit të djathtë të Rusisë në Serbi.

Këto, të shfaqura në demonstratat në rrugë në ditët e para të pushtimit të Ukrainës dhe të nënvizuara nga deklaratat e disa liderëve serbë mbi luftën dhe refuzimi i qeverisë për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore.

Për rusët, vizita e Knezeviç-it së bashku me themeluesin e Qendrës Ruso-Serbe Orlovi, një grup qytetar me bazë në vend, u duk se synonte të kundërshtonte perceptimet e izolimit rus nëntë muaj pas një pushtimi jopopullor të Ukrainës i mbështetur pjesërisht nga mercenarët Wagner dhe, më rrallë, luftëtarë serbë dhe të tjerë të huaj.

Për Knezeviç-in, është një shans për të takuar dhe për t’u bërë përshtypje “miqve nga Rusia” duke promovuar afinitetet kulturore dhe politike që kanë trimëruar politikat serbe që aktualisht testojnë durimin perëndimor.

Kjo, duke përfshirë zvarritjen e sanksioneve, kundërshtimin e saj ndaj pavarësisë së Kosovës dhe refuzimin e saj për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë pavarësisht nga rreziqet për ofertën e Beogradit në BE.

“Kjo është nevoja jonë për t’i ofruar popullit rus, por në një masë të madhe kjo është edhe mbështetja jonë për Serbinë”, tha Knezevic. “Ne duhet të sigurojmë sa më shumë bashkëpunim dhe ndihmë nga Federata Ruse dhe Ushtria Ruse në rast të një konflikti në Kosovë”.

Tensionet midis Serbisë dhe Kosovës janë ngritur në qiell vitin e kaluar, me një ngecje të kohëve të fundit rreth njohjes reciproke të targave që vendosi bllokadat e rrugëve dhe përforcimet e trupave ndërkombëtare pranë kufirit serbo-kosovar përpara se të arrihej një kompromis i ndërmjetësuar nga BE muajin e kaluar.

Oficerët rusë kanë vizituar bazat ushtarake serbe në zonë si një mënyrë për të projektuar vendosmërinë e Moskës për të ushtruar ndikim atje.

Ndërtimi i situatës

Patrulla Popullore e Knezeviç-it ka shënjestruar prej kohësh emigrantët në aktivitete të profilit të lartë, por gjithashtu ka organizuar demonstrata në Beograd në mbështetje të Moskës pas fillimit të pushtimit të plotë të Ukrainës më 24 shkurt.

Knezeviç i tha Radios Evropa e Lirë se udhëtimi i tij në qytetin e dytë të Rusisë ishte planifikuar në lidhje me një ndeshje miqësore futbolli më 22 nëntor midis Yllit të Kuq të Beogradit dhe FC Zenit të Shën Petersburgut.

Ajo ngjarje – e përbuzur nga kritikët perëndimorë të biznesit dhe sportit si zakonisht derisa Rusia të përfundojë pushtimin e saj të paprovokuar – shfaqi shpalosjen e një pankarte serbo-ruse qindra metra të gjatë në stadiumin e mbushur me njerëz.

Knezevic i tha Radios Evropa e Lirë se ai “e pranoi me kënaqësi” ftesën e Wagner-it, por tha se ai kurrë nuk kishte punuar me kompaninë ose ishte në ndonjë mënyrë i lidhur drejtpërdrejt me ta.

Një gjykatë e lartë në Beograd dënoi një shtetas serb me një vit provë në vitin 2017 për luftimin në një njësi Wagner, në një rast të hershëm provë se si drejtësia serbe do të zbatonte ligjet që ndalojnë luftimin në luftërat e huaja.

Një sërë rastesh të tjera kanë parë dënime kryesisht simbolike ose minimale për serbët e tjerë që luftojnë përkrah rusëve ose separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Nga 32 dënime të deritanishme në gjykatat serbe, 28 të pandehur kanë marrë dënime me kusht, ndërsa katër të tjerë janë vënë në arrest shtëpiak për gjashtë muaj.

Që nga viti 2014, Kodi Penal i Serbisë i ndalon qytetarët të marrin pjesë në konflikte të huaja dhe kërcënon me dënime me burg nga gjashtë muaj deri në pesë vjet, me tetë vjet dënime të mundshme nëse ato aktivitete ndërmerren si pjesë e një grupi të organizuar. Organizimi i një pjesëmarrjeje të tillë mund të dënohet me 10 vjet burg.

Ministria e Brendshme e Serbisë nuk iu përgjigj pyetjeve të Shërbimit Ballkanik të Radios Evropa e Lirë nëse kontaktet ndërmjet grupeve të krahut të djathtë serb dhe grupeve paraushtarake ruse paraqesin kërcënim për Serbinë.

Aleksandr Vulin, i cili ishte ministër i Brendshëm i Serbisë deri në emërimin e tij të fundit në krye të Agjencisë Serbe të Inteligjencës (BIA), është në mesin e një numri të vogël politikanësh evropianë që kanë vizituar Moskën që kur trupat ruse pushtuan Ukrainën. Në atë kohë, ai i quajti sanksionet ndërkombëtare kundër Rusisë “pjesë e histerisë anti-ruse”.

Marrë dhe përshtatur nga The Geopost për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore