Lajme

Vullkani Mauna Loa në Hawaii shpërthen pas afro 40 vitesh


Vullkani më i madh aktiv në botë, Mauna Loa në Hawaii, është aktivizuar të dielën për herë të parë që nga viti 1984, duke i dhënë fund periudhës më të gjatë të qetësisë.

Qielli mbi ishullin më të madh të Hawait u ngjyros në të kuqe skëterre teksa llava e ndezur dhe e nxehtë doli në majën e vullkanit rreth orës 23:30.

Për momentin llava nuk është kërcënuese për banorët e Hawaii-t, sipas Shërbimit Gjeologjik i SHBA-ve.

Mauna Loa ngrihet 4 mijë e 169 metra mbi Oqeanin Paqësor, pjesë e zinxhirit të vullkaneve që formuan ishujt e Hawaii-t.

Për herë të fundit ai shpërtheu në mars dhe prill të vitit 1984, duke dërguar një rrjedhë llave brenda pesë miljeve nga Hilo, qyteti më i madh i ishullit.

Sakaq, Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Havaii-t ka hapur dy strehimore në ishull si një masë paraprake.

Gjithashtu ka theksuar se nuk ka shenja se llava do të kërcënojë zonat e populluara dhe se nuk ka lëshuar asnjë urdhër evakuimi.

Sipas agjencisë, rreth gjysma e të gjitha shpërthimeve të regjistruara të Mauna Loa ishin të kufizuara.

Marrë nga “Reuters”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore