Lajme

Vuçiç: U takova me Sullivan – s’ishte e lehtë të biesh dakord për disa çështje


Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se është takuar me këshilltarin e presidentit amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, me të cilin ka biseduar për të gjitha çështjet me rëndësi, por edhe për Kosovën.

Por, thotë se “nuk është e lehtë të biesh dakord për disa çështje”, por shton se biseda ishte shumë e hapur dhe e sinqertë.

“Dhe kur biseda është e hapur dhe e sinqertë, gjithmonë duhet të sjellë ndonjë përfitim, nuk mund të them gjithmonë se duhet të jetë e dobishme, por sjell disa të mira”, theksoi ai.

Ai gjithashtu tregon se Sullivan është e ardhmja e politikës amerikane dhe se ai është në një pozicion të tillë për të vendosur për çështjet kyçe të botës, luftën dhe paqen.

“Ne i kemi diskutuar të gjitha çështjet. Unë fola për qëndrimet e Serbisë dhe theksuam se çfarë është e rëndësishme – të bëjmë maksimumin bashkërisht që të rrisim aktivitetin ekonomik ndërmjet Serbisë dhe Amerikës, të kemi gjithnjë e më shumë investitorë”.

Ai theksoi se është biseduar edhe për projektet energjetike dhe burimet e ripërtëritshme të energjisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore