Lajme

Vuçiç-it i mundësohet takim me Zelensky-in në Athinë


E patën një përshëndetje në grup, por të martën Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të ketë një takim kokë më kokë me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Siç u ka thënë mediave serbe Vuçiç-i, një takim dypalësh me liderin ukrainas do të bëhet “të martën në mëngjes”.

Ai ka deklaruar edhe se “Serbia e respekton integritetin territorial të Ukrainës”, prandaj shpreson se “edhe Ukraina do të respektojë integritetin territorial të Serbisë”.

Serbia vazhdon të mbetet i vetmi shtet evropian, përveç Bjellorusisë, që nuk i ka vendosur sanksione Rusisë, siç ka bërë e gjithë bota demokratike, përfshirë shtetin e Kosovës.

Serbia, përkundër presioneve ndërkombëtare, ka refuzuar të vendos kufizime për Rusinë, aleatin e vet historik.

Për më tepër, Serbia i ka intensifikuar marrëdhëniet dhe ka pasur edhe vizita bilaterale mes zyrtarëve të lartë të dy vendeve.

Gjithashtu, Rusia i ka shtuar investimet në Serbi.

Gati i gjithë sistemi i derivateve që ishte në pronësi shtetërore të Serbisë ka kaluar në pronësi të kompanisë ruse Gazprom.

Temat e takimit të nesërm mes Zelensky-it e Vuçiç-it akoma nuk janë bërë të ditura.

Vuçiç ka udhëtuar drejt Greqisë me ftesë të kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis, i cili ka mbledhur liderët e Ballkanit Perëndimor me rastin e 20-vjetorit të Samitit të Selanikut.

Në Athinë gjendet edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore