Lajme

Vritet palestinezi nga policia kufitare në Jerusalemin Lindor


Një palestinez u qëllua për vdekje nga policia kufitare izraelite në shtëpinë e tij në lagjen Kafr’Aqab të Jerusalemit Lindor. Raportet palestineze thonë se, Muhammad Ibrahim Shaham, u qëllua nga një distancë e afërt teksa po qëndronte në derë.

Policia izraelite tha se forcat po vepronin në lagje në kërkim të armëve, duke pretenduar se ndërsa forcat po mbylleshin në shtëpinë e familjes Shaham, anëtarët e familjes u përballën me ushtarët. Sipas tyre, Sha’am tentoi të godiste me thikë oficerët, të cilët në përgjigje hapën zjarr. Ai është mjekuar në vendngjarje dhe më pas është konstatuar i vdekur.

Babai i Muhamedit kundërshtoi me forcë versionin e policisë për ngjarjet.

“Unë kam tre fëmijë. Dy janë të verbër. Muhamedi ishte fëmija i mesëm. Pa asnjë arsye, forcat e sigurisë bastisën shtëpitë tona mbrëmë, hodhën derën, hynë brutalisht dhe qëlluan drejtpërdrejt djalin tim në kokë pa asnjë arsye. Ishte vrasje për të gjitha qëllimet”, tha ai.

Në kundërshtim me imazhin e një thike të lëshuar nga policia, babai i Muhamedit i tha “Haaretz” se pretendimi se djali i tij u përpoq të godiste oficerët është i rremë.

“Në orën tre të mëngjesit askush nuk fle me thikë në dorë. Çdo palestinez, sipas historisë izraelite, gjithmonë mban një thikë sikur justifikon të shtënat për të vrarë”, tha ai.

Ndërsa Kafr ‘Aqab është pjesë e komunës së Jeruzalemit, muri ndarës i Izraelit u ndërtua pikërisht në skajin jugor të qytetit, duke e bërë efektivisht lagjen e Jeruzalemit një periferi të Ramallah.

Ushtria izraelite arrestoi 19 palestinezë në të gjithë Bregun Perëndimor të dielën mbrëma, të cilët pretendon se po planifikonin sulme, duke përfshirë qytetet e Jerikos, Hebronit dhe Ramallah.

Javën e kaluar, forcat izraelite vranë militantin palestinez Ibrahim al-Nabulsi pas një shkëmbimi të zgjatur zjarri, së bashku me një tjetër luftëtar dhe një djalë 16-vjeçar. Të paktën 40 të tjerë u plagosën, duke përfshirë katër në gjendje të rëndë dhe kritike, sipas raporteve palestineze.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore