Lajme

Votuesit në New York përballen me stuhi dëbore teksa votojnë në zgjedhjet kryesore speciale


Votuesit e New York-ut votuan mes një stuhie dëbore të martën në një zgjedhje speciale të kontestuar ashpër për Kongresin.

Një votim ky, që ka ofruar një matës të hershëm të strategjive të demokratëve dhe republikanëve për vitin 2024 – në një shtet që do të luajë një rol të jashtëzakonshëm në betejën e këtij viti për kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve.

Demokrati Tom Suozzi, një ish kongresmen, u gjend në një garë të ngushtë me kandidatin republikan Mazi Pilip për të mbushur vendin e liruar nga republikani George Santos, i cili u padit me akuzën për mashtrim dhe më pas u përjashtua nga Kongresi.

Suozzi dhe Pilip kanë luftuar që nga fundi i vitit të kaluar për të përfaqësuar Distriktin e 3-të të Kongresit të New York-ut, një zonë periferike në Long Island që favorizoi Presidentin Joe Biden me 8 pikë në vitin 2020, por më pas u zhvendos drejt republikanëve.

Çështjet kombëtare kanë dominuar fushatën, duke e bërë votimin e së martës testin e parë të profilit të lartë këtë vit të mesazheve të partive për abortin, ekonominë dhe mbi të gjitha emigracionin.

New York-u po përpiqet të thithë më shumë se 100 mijë emigrantë që kanë mbërritur nga kufiri jugor gjatë vitit të kaluar.

Demokratët derdhën rreth 14 milionë dollarë në reklamat televizive që synonin rimarrjen e Distriktit të 3-të, duke e paraqitur Suozzin si një person që punon në të gjithë rreshtin dhe duke sugjeruar se Pilipi, një i sapoardhur në politikë, nuk është verifikuar mjaftueshëm.

Ata shpresonin të ngushtonin avantazhin e republikanëve me shtatë vende në Dhomën e Përfaqësuesve, gjë që e ka bërë të vështirë miratimin e legjislacionit për një shumicë të shpeshtë të ndarë të Partisë Republikane.

Ndërkohë, republikanët vendosën 8 milionë dollarë pas reklamave televizive të përqendruara në masë të madhe te emigracioni, duke fajësuar demokratët për krizën kufitare dhe duke e shtyrë Suozzin të përgjigjet me pikat e tij.

Sakaq, një fitore për Pilipin do të vërtetonte fokusin e Partisë Republikane në kufi dhe do të nënvizonte sfidat përpara demokratëve për këtë çështje.

Po ashtu mund të forcojë njëfarë besimi midis demokratëve se energjia e tyre shpenzohet më së miri për të ngritur çështjet e tyre më të forta në vend që të përpiqen të sulmojnë imigracionin.

Një fitore për Suozzi, ndërkohë, do t’u ofronte njëfarë sigurie demokratëve mes ankthit të lartë për dobësitë e Bidenit, duke mbuluar një listë të gjatë të fitoreve të fundit në zgjedhjet speciale – të cilat kanë shfaqur aftësinë e partisë për të nxjerrë bazën e saj.

Gjithashtu do të vërtetonte vendimin e Suozzi-t për të investuar shumë në kundërvënien e Partisë Republikane për imigracionin, duke sugjeruar që demokratët në gara të ngushta mund të përfitojnë nga të folurit më të ashpër në kufi dhe duke theksuar braktisjen e papritur të një marrëveshjeje dypartiake nga ana e republikanëve për çështjen e negociuar në Kongres.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore