Lajme

Votuesit e Madridit ‘shpërblejnë’ kundërshtaren e Sanchez-it


Në më pak se dy vite, Isabel Diaz Ayuso po udhëheq rajonin më të rëndësishëm të Spanjës, duke u kthyer në kundërshtarin më luftarak të kryeministrit Pedro Sanchez.

Të martën e 4 majit, kandidatja nga Partia Konservatore e Popullit, në një zgjedhje të parakohshme që nxjerr në pah ndasitë në politikën spanjolle, do të kërkojë të forcojë kontrollin e saj qeverisës në Madrid.

42-vjeçarja Ayuso po kandidon nën parullën “Komunizmi ose Liria”, duke e portretizuar veten si mbrojtëse e të drejtave të madrilenëve kundër qeverisë kombëtare të udhëhequr nga socialistët e Sanchez.

Fusha është një referencë për vendosmërinë e saj, për të mbajtur ekonominë e kryeqytetit spanjoll sa më të qëndrueshme përmes valëve të njëpasnjëshme të pandemisë. Qasja sfidoi konsensusin në pjesën tjetër të Evropës, si dhe numrin në rritje të të vdekurve.

Madridi pësoi një kërcim më të madh në numrin e njerëzve, që humbën jetë vitin e kaluar se çdo qytet tjetër në Evropë dhe niveli i infektimeve është rritur në javët e fundit, megjithëse është ende larg problemeve të Parisit.

Sondazhet përfundimtare tregojnë se Ayuso është gati të dyfishojë numrin e ulëseve që ajo kontrollon në asamblenë rajonale, megjithëse ka të ngjarë të mos arrijë shumicën absolute.

Pa asnjë votim të madh në horizont, Sanchez po përgatitej për një periudhë relativisht të qetë në politikën spanjolle përpara vendimit të marsit të Ayuso për të tërhequr vota.

Në vend që të përqendrohej në rindërtimin e ekonomisë së vendit, Sanchez e gjeti veten të zvarritur në fushatën e Madrid-it, me Ayuso-n që e inkuadroi luftën si një betejë personale midis saj dhe kryeministrit.

Koalicioni i pakicës së Sanchez varet nga një rrjet aleancash parlamentare për të miratuar legjislacionin dhe pasuritë e tij politike që janë rritur nga perspektiva e 70 miliardë eurove (84 miliard dollarë) të ndihmës ekonomike të Bashkimit Evropian.

Ndërsa zgjedhjet rajonale të Madridit nuk ka gjasa të ndryshojnë ekuilibrin e pushtetit, ato do të shërbejnë si një provë e rëndësishme e forcës në fushën e betejës më të rëndësishme politike të Spanjës.

Ayuso ka vendosur stendën e saj për të mbrojtur ekonominë dhe kryeqyteti spanjoll ka mbetur kryesisht i hapur që nga vera. Gjatë dy muajve të parë të vitit, industria e lokaleve dhe restoranteve të Madridit kapërceu qendrat turistike të Andaluzisë dhe Katalonjës për herë të parë në shitje dhe punë, sipas Juan Jose Blardony, kreut të grupit rajonal të industrisë.

“Ndihma më e madhe që kemi marrë deri më tani është lejimi ynë për të qëndruar hapur”, tha Blardony.

Ayuso ka arritur të fitojë mbi votuesit në Madrid pavarësisht kritikave për trajtimin e saj të pandemisë nga profesionistët e kujdesit shëndetësor.

Administrata e saj rajonale u kritikua veçanërisht për zvogëlimin e numrit të njerëzve që testohen për Covid-19. Kritikët thanë se vendimi uli artificialisht shkallën e infeksionit sepse rastet nuk po zbuloheshin. Një akuzë që qeveria rajonale e mohon.

Përshtatur nga Bloomberg për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore