Lajme

Vonohet plani i Britanisë për të strehuar azilkërkuesit në anije


Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është detyruar të vonojë përdorimin e një anije me barxhe të dhënë me qira për të strehuar azilkërkuesit në Anglinë jugore.

Vendimi erdhi për shkak të shqetësimeve mbi respektimin e rregullave të zjarrit dhe sigurisë në pengesat e fundit ndaj planeve për të ashpërsuar kushtet për migrantët.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta londineze “Financial Times”.

Ministria e Brendshme (Home Office) tha të martën se anija e ashtuquajtur “Bibby Stokholm” po i nënshtrohej përgatitjeve përfundimtare për të siguruar që ajo të jetë në përputhje me të gjitha rregulloret e duhura.

Kjo, përpara mbërritjes së azilkërkuesve të parë në javët e ardhshme.

Vonesa vjen pas inspektimeve të autoriteteve lokale në ditët e fundit.

Anija, e cila do të vihej në punë të martën, u tërhoq në ish-doket detare në Portland, Dorset, muajin e kaluar, tashmë shumë prapa planit, pasi kaloi javë duke iu nënshtruar riparimeve dhe rinovimit në Cornwall, raporton FT-ja.

Sipas botimit britanik, ajo supozohet të strehojë më shumë se 500 burra si pjesë e përpjekjeve të Home Office për të reduktuar faturën ditore prej 6 milionë paundësh të qeverisë për strehimin e azilkërkuesve në hotele.

Disa dhjetëra azilkërkues fillimisht ishin caktuar të mbërrinin në Portland këtë javë.

Ministri i Transportit Richard Holden i tha Sky News më herët të martën se anija po kalonte kontrollet përfundimtare për t’u siguruar që ishte “e sigurt”, por se ai nuk ishte në gjendje të “vendoste një afat kohor” kur do të ishte gati.

Shërbimet e zjarrfikësve dhe shpëtimit Dorset dhe Wiltshire nuk pranuan të jepnin detaje për mangësitë që kishte zbuluar.

Aktivistët pretendojnë se kanë identifikuar probleme potencialisht vdekjeprurëse me strehimin e kaq shumë njerëzve në barxhet e anijes.

Fillimisht e ndërtuar për të akomoduar 222 persona, ajo është montuar për të paketuar më shumë se dyfishin e këtij numri në kabina të pajisura me krevate marinari.

Problemet e përmendura përfshijnë korridoret e ngushta të shpërndara në tre kate, numër të pamjaftueshëm të arratisjeve dhe stacioneve të grumbullimit, mungesën e jelekëve të shpëtimit dhe hapësirën e kufizuar në portet ku të evakuuarit do të grumbulloheshin në rast fatkeqësie.

Azilkërkuesit fitojnë ‘betejën’ gjyqësore me autoritetet britanike: Ruanda “nuk është një vend i tretë i sigurt”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore