Lajme

Von der Leyen para provës së liderëve: Sot samiti i krerëve të shteteve dhe qeverive


Sot në ora 18:00 krerët e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve të BE-së do të takohen në një darkë joformale, të organizuar nga Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, për të diskutuar se kush duhet të zërë postet kryesore të institucioneve të BE-së.

Në diskutim janë presidenca e Komisionit, e Këshillit Evropian, e Parlamentit dhe roli i Përfaqësuesit të Lartë për Punët e Jashtme.

Vendimi zyrtar, megjithatë, pritet në Këshillin Evropian më 27 dhe 28 qershor.

Për Ursula von der Leyen është folur prej muajsh.

Ajo u propozua gjithashtu nga EPP-ja si kandidatja e saj drejtuese në kongresin në Bukuresht në mars.

Megjithatë, krerëve të shteteve dhe qeverive nuk u pëlqen sistemi Spitzenkandidat, d.m.th indikacionet nga partitë e presidentit të Komisionit të BE-së në rast fitoreje.

Traktatet nuk e parashikojnë këtë, ata thonë vetëm se liderët e BE-së caktojnë presidentin duke marrë parasysh rezultatin e zgjedhjeve evropiane.

Pra, në këtë rast do të duhet t’i përkasë familjes EPP, si pesë vjet më parë.

Në atë kohë, Spitzenkandidat ishte Manfred Weber, por presidenti francez Emmanuel Macron kundërshtoi dhe në fund zgjedhja ra mbi ministren e atëhershme gjermane të Mbrojtjes, Ursula von der Leyen.

A do të rikonfirmohet edhe nëse është Spitzenkandidat i EPP-së?

Ditët e fundit, pas një fushate shumë të ashpër elektorale në të cilën u sulmua nga socialistët dhe liberalët, ajo është bërë sërish favoritja së bashku me socialistin António Costa si president i Këshillit Evropian.

“Ka çdo tregues se von der Leyen do të jetë në gjendje të mbajë një mandat të dytë”, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë me median Axel Springer të botuar të shtunën.

Emrat e tjerë janë kryeministrja estoneze, Kaja Kallas, liberale, për drejtimin e diplomacisë së BE-së dhe Roberta Metsola për Parlamentin, i cili megjithatë vendos në mënyrë autonome.

Socialistët kërkojnë edhe një presidencë gjysmë mandati të Dhomës Evropiane.

Është e rëndësishme që liderët e BE-së të arrijnë konsensus të paktën për von der Leyen sot.

Kjo do të mundësonte respektimin e udhërrëfyesit me zgjedhjen e Presidentit të Komisionit nga Parlamenti Evropian në seancën plenare të korrikut (data e mundshme 18), përndryshe ajo do të bëhej në shtator.

Prandaj von der Leyen duhet të kalojë testin e dyfishtë të liderëve të BE-së (shumica e kualifikuar) dhe Parlamentit (361 vota nga 720 eurodeputetë).

Presidenti i Këshillit Evropian, megjithatë, nuk ka nevojë për votën e Dhomës Evropiane.

Megjithatë, kancelari gjerman Scholz na siguroi për kohën.

Të gjithë janë dakord – tha ai – se ne do t’i vendosim shpejt të gjitha këto çështje menjëherë.

Dhe presidenti francez Macron gjithashtu shpresonte për një vendim të shpejtë.

Kryeministrja Giorgia Meloni nuk e komentoi kohën, por tregoi kushtet e saj.

“Se Italia njihet për rolin që meriton për sa i përket kompetencave të komisionerëve dhe se Evropa e kupton mesazhin e marrë nga qytetarët evropianë”.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore