Lajme

Volkswagen pret shtim të porosive në Evropën Perëndimore prej makinave të reja


Volkswagen, prodhuesi gjerman i automjeteve, pret që porositë e ardhura në Evropën Perëndimore të rritin shpejtësinë në muajt e ardhshëm falë modeleve të reja.

Pritshmëria është e njëjtë edhe për makinat elektrike që tashmë janë në treg dhe për të cilat Volkswagen e ka nisur vitin e ri me një trend pozitiv.

Volkswagen së fundmi ka nxjerrë në treg ID.7. po ashtu më shumë se 30 modele të reja janë prezantuar për këtë vit.

Prodhuesi i makinave në fillim të këtij muaji publikoi një perspektivë të heshtur dhe një dividend më të lartë, duke shpërblyer aksionerët përpara atij që pret një vit më të vështirë për tregjet e makinave në dritën e rritjes së kostove, konkurrencës më të ashpër dhe inflacionit më të lartë.

Aktualisht Volkswagen është në modalitetin e uljes së kostove dhe ka zbuluar planet për të ulur kostot e personelit administrativ sipas markës së vet të emrit me një të pestën.

Sipas kompanisë, kjo do të ndodhte nëpërmjet daljes në pension të pjesshëm dhe të parakohshëm në krahasim me pushimet nga puna.

Volkswagen ka bërë me dije se kthimi operativ nga shitjet e grupit të vet të markës Core u rrit në 5.3% nga 3.6% në vitin 2023, në një hap të parë të rëndësishëm drejt objektivit prej 8%.

Rritja për grupin është kryesisht për shkak të rritjes së fortë të të ardhurave nga shitjet, me një rritje prej 21% në 137.8 miliardë euro, referuar vetë kompanisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore