Lajme

Vjedhje historike: Hackerët vjelin 600 milionë dollarë në kriptomonedha


Hacker-ët kanë vjedhur rreth 600 milionë dollarë, duke kryer një nga grabitjet më të mëdha në historinë e kriptomonedhave.

Faqja “Blockchain Poly Network” tha se hacker-ët kishin shfrytëzuar një dobësi në sistemin e tij dhe kishin marrë mijëra ‘monedha’ digjitale siç është Ethereum-i.

Në një letër të postuar në Twitter, ajo u bëri thirrje hajdutëve të “krijojnë komunikim dhe të kthejnë asetet e hakuara”.

Hack-imi është në të njëjtin nivel me shkeljet e mëdha të kohëve të fundit në shkëmbime të tilla si Coincheck dhe Mt Gox.

Në letrën e saj Poly Network tha se “shuma e hakuar e parave është një nga më të mëdhatë në historinë e financave të decentralizuara (defi).

Janë marrë rreth 267 milionë dollarë monedhë Eter, 252 milionë dollarë monedha Binance dhe afërsisht 85 milionë dollarë në monedha USDC.

Changpeng Zhao, shefi ekzekutiv i Binance, tha se firma e tij ishte në dijeni të hakimit.

Ai tha se grupi ishte “duke u koordinuar me të gjithë partnerët tanë të sigurisë për të ndihmuar në mënyrë aktive”.

“Nuk ka garanci”, shtoi ai.

Poly Network është një ofrues i decentralizuar i financave, i cili lejon përdoruesit të transferojnë monedha të lidhura me një blockchain në një rrjet të ndryshëm.

‘Rekord i të gjitha kohërave’

Sistemet e kriptomonedhës si Ether dhe Binance janë zhvilluar në mënyrë të pavarur, kështu që kanë luftuar për të punuar në lidhje me njëri-tjetrin.

Humbjet nga mashtrimi në sektorin defi arritën një lartësi historike prej 474 milionë dollarësh në shtatë muajt e parë të vitit, tha një raport nga kompania kërkimore CipherTrace të martën.

Por humbjet nga krimi në tregun e përgjithshëm të kriptomonedhës ranë ndjeshëm në 681 milionë dollarë, krahasuar me 1.9 miliardë dollarë për të gjithë vitin 2020 dhe 4.5 miliardë dollarë në vitin 2019.

Javën e kaluar, Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) ngarkoi huadhënësin Defi Blockchain Credit Partners dhe dy nga drejtuesit kryesorë të tij për ngritjen e 30 milionë dollarëve përmes ofertave të dyshuara mashtruese.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore