Lajme

Vizitat në vendin e shenjtë të Jerusalemit u kufizuan pasi ushtarët izraelitë qëlluan dy palestinezë


Ushtarët kishin qëlluar për vdekje dy persona të armatosur palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar, pasi një valë trazirash nuk tregoi asnjë shenjë të zbutjes.

Javën e kaluar, një bastisje e policisë izraelite në kompleksin e xhamisë al-Aksa, shkaktoi sulme me raketa nga Gaza, Libani jugor dhe Siria që tërhoqën sulme ajrore dhe artilerie izraelite.

Kryeministri, Benjamin Netanyahu, tha në një deklaratë pas bisedimeve të sigurisë se vizitat e jomuslimanëve në kompleksin e shenjtë, i njohur në judaizëm si Mali i Tempullit, do të ndalen deri në fund të Ramazanit, që pritet rreth 20 prillit.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga zyrtarët palestinezë mbi ndalimin, të cilin Izraeli e ka vendosur në vitet e mëparshme.

Ministri i policisë së ekstremit të djathtë të Netanyahut, Itamar Ben-Gvir, megjithatë, e denoncoi atë.

“Kur na godet terrorizmi, ne duhet të kundërpërgjigjemi me forcë të madhe, jo t’i dorëzohemi tekave të tij”, tha ai në një deklaratë.

Me një përshkallëzim një vjeçar të dhunës izraelito-palestineze, tensionet po rriten veçanërisht në Tokën e Shenjtë pasi muaji i shenjtë mysliman i Ramazanit dhe Pashkët hebraike përkojnë.

Të martën, ushtria izraelite tha se dy persona të armatosur palestinezë hapën zjarr nga një automjet në një postë ushtarake përpara se ushtarët t’i qëllonin dhe t’i vrisnin, pranë vendbanimit Elon Moreh në lindje të qytetit Nablus, një zonë e shpeshtë përleshjesh. Ministria palestineze e Shëndetësisë konfirmoi dy vdekjet.

Dhuna izraelito-palestineze është rritur me bastisje të shpeshta ushtarake në Bregun Perëndimor në mes të një vale sulmesh në rrugët palestineze. Më shumë se 90 palestinezë, shumica prej tyre luftëtarë të grupeve militante, por disa prej tyre civilë, janë vrarë që nga janari dhe të paktën 19 izraelitë dhe të huaj kanë vdekur.

Të premten, persona të armatosur të dyshuar palestinezë vranë një nënë izraelito-britanike dhe dy vajzat e saj në Bregun Perëndimor dhe një sulm me përplasje më vonë në Tel Aviv vrau një turist italian.

Të hënën, një adoleshent palestinez u vra gjatë një bastisjeje izraelite në Jeriko.

Bisedimet e paqes të ndërmjetësuara nga SHBA-të që synojnë krijimin e një shteti palestinez në Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe Gaza – territore të pushtuara nga Izraeli në një luftë të vitit 1967 – kanë ngecur për gati një dekadë dhe nuk tregojnë asnjë shenjë ringjalljeje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore