Lajme

Vizatimi i Trump-it do të jetë kopertina e parë e New Yorker-it me skicën e sallës së gjyqit


Kopertina e New Yorker-it do të shfaqë një vizatim të Donald Trump-it në seancën gjyqësore për akuza të krimit këtë javë.

Dhe kjo është hera e parë që një skicë e sallës së gjyqit ka zbukuruar kopertinën e revistës së famshme.

Jane Rosenberg ishte një nga tre artistet e lejuara të skeçit gjatë seancës dëgjimore që përfshinte ish-presidentin në gjykatën penale të Manhatan-it të martën.

Trump u deklarua i pafajshëm për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit, si pjesë e një skeme që përfshin yllin porno Stormy Daniels.

Para kësaj jave, asnjë president apo ish-president nuk ishte paditur penalisht.

Artistët e gjykatës kanë për detyrë të vizatojnë se çfarë ndodh gjatë proceseve ku kamerat nuk lejohen, një hap i ndërmarrë nga gjyqtari në New York mes interesimit të madh për seancën dëgjimore të Trump.

“Unë e kam bërë këtë punë për rreth 43 vjet, por kjo ishte detyra ime më stresuese deri më tani”, tha Rosenberg për New Yorker.

Trump foli vetëm nëntë fjalë në gjyqin gati një orë. Dhe Rosenberg i tha New Yorker-it se ajo synonte të kapte sjelljen e tij të turpshme.

Rosenberg u bë një artiste në sallën e gjyqit pasi mori pjesë në një leksion nga një praktikues në New York. Puna e saj e parë e paguar ishte një skicë në sallën e gjyqit që iu shit NBC-së sipas specifikimeve.

Në karrierën e saj të gjatë, ajo ka mbuluar çështje të profilit të lartë, duke përfshirë gjyqet e producentit të filmit Harvey Weinstein dhe këngëtarit R Kelly, të dy të dënuar për krime seksuale.

“Përpiqem të mos kem emocione, sepse lotët që bien mbi pastelët e mi nuk janë mirë”, tha Rosenberg për The Guardian në vitin 2021, pasi skicoi gjyqin e Ghislaine Maxwell.

“Por dëgjoj shumë gjëra të tmerrshme dhe kam parë shumë foto të skenës së krimit. Ndonjëherë më vjen në mendje, edhe kur jam përpjekur të jem neutrale. Jeta ime është e çuditshme. Më shumë se 40 vjet duke parë njerëz të këqij dhe gjëra të këqija të ndodhin”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore