Kosova

Vitia thotë se në QKUK do të shtohen 80 specialistë


Foto nga ministri i Shëndetësis Arben Vitia në takim me specialistët.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të premten ka pritur në takim specialistët e pa punësuar për të cilët ka thënë se shumë shpejtë në klinikat e Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), do të shtohen rreth 80 specialistë.

Lajmin e ka bërë të ditur Vitia, pas takimit me këta specialistë.

“Së shpejti, klinikave e spitaleve publike, do të ju shtohen: Rreth 80 specialistë, rreth 200 infermierë, mami, teknikë të radiologjisë dhe profesionistë të tjerë, 50 të tjerë do angazhohen në shërbimet e përgjithshme mbështetëse teknike dhe administratë”, ka thënë Vitia.


Albanian Post raportoi më 19 janar se nëse në klinikën e Kirurgjisë Vaskulare të QKUK-së do të punësoheshin vetëm katër specialistë, më nuk do të kishte listë të pritjes prej 3.5 vjetësh e nuk do të duhej të dërgoheshin afër 40 veta jashtë Kosovës për shërim që kushton mbi 1 milion euro.

Punësimi i katër mjekëve do të ishte një zgjidhje e menjëhershme, efikase dhe jo e kushtueshme, por Ministria e Shëndetësisë po refuzon – për arsye që askush nuk i bënë të qarta – që t’i punësojë këta katër profesionistë.

Këtë nevojë urgjente e kishte prezantuar për herë të fundit para organeve me 6 maj 2023 edhe Drejtori i Klinikës së Kirurgjisë Vaskulare, Hajriz Rudari, por nuk i ishte përgjigjur askush pozitivisht, derisa specialistët që nevojitën në klinikë po mbesin në pritje pa punë, me rrezikun që të largohen nga Kosova e të punësohen në ndonjë vende të Perëndimit.

Drejtori Rudari në letrën e tij, drejtuar drejtorit të përgjithshëm të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Elvir Azizi, kryetarit të bordit të ShSKUK-së, Naim Bardiqi e po ashtu ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, argumentoi në detaje nevojën për ndihmën e specialistëve të rinj dhe ua shpalosë domosdoshmërinë e veprimit.

Por, gjithçka kishte ngelur në përpjekje të dëshpëruar.

Një nga Klinikat kryesore të QKUK-së para kolapsi, sepse Arben Vitia refuzon të hap konkurs për pranimin e 4 specialistëve të kirurgjisë vaskulare

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore