Euro 2020

Viti 2021, i mbarë për markat lidere në botën e sportit


Viti 2021 u ka sjellë “buzëqeshjen” markave më të mëdha sportive në botë. Siç raporton “MF Fashion”, pesë markat më të shitura të veshjeve sportive janë: Nike, Adidas, Anta, Puma dhe Under Armour.

Këto marka kanë regjistruar efekte pozitive ekonomike në tre muajt e parë të 2021, krahasuar me vitin 2020 dhe 2019.

Në veçanti, kompania “Nike” në periudhën midis marsit dhe majit 2021 kishte një xhiro prej 10.4 miliardë eurosh, sa dyfishi i të njëjtës periudhë në vitin 2020, çka korespondon me fillimin e pandemisë dhe madje duke tejkaluar edhe vitin 2019, ku kishte 8.6 miliardë euro të ardhura.

Marka “Adidas” gjithashtu pësoi rritje të ndjeshme. Ata përfituan 5.2 miliardë euro, një shifër më e lartë se ajo e vitit 2019 dhe 2020.

Kompania kineze “Anta”, krahasuar me një vit më parë, u rrit me 35-40% , duke u renditur si kompania e parë që arriti ta zbuste më mirë goditjen nga pandemia.

“Puma” e mbylli tremujorin e parë me një rritje prej 19%. Gjermanët tejkaluan të ardhurat e tyre në krahasim me vitin 2019, nga 1.3 miliardë euro në 1.5 miliardë.

“Under Armour” është kompania e vetme që nuk arriti të nxirte një bilanc pozitiv ekonomik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore