Sport

Vinicius pas komenteve raciste: Nuk do të ndalem së kërcyeri


Pele, Neymar dhe emra të tjerë të mëdhenj të futbollit brazilian shprehën të premten zemërim lidhur me komentet e supozuara raciste të një agjenti spanjoll ndaj yllit të Brazilit dhe Real Madrid-it, Vinicius Junior, të cilit ai i kërkoi të ndalonte “të sillet si majmun”.

Pedro Bravo, kreu i Shoqatës së Agjentëve të Futbollit Spanjoll (AEAF), e bëri komentin të enjten në “Chiringuito Shoë”, një nga programet më të mira televizive të futbollit spanjoll, duke i thënë lojtarit 22-vjeçar që të mos festonte golat me ato vallëzime.

Vërejtjet prekën një nerv në Brazil, ku lojtarët me ngjyrë janë sulmuar me tallje raciste nga tifozët që imitojnë majmunët.

“Futbolli është gëzim. Është një kërcim”, shkroi legjenda e gjallë Pele në Instagram.

“Megjithëse, për fat të keq, racizmi ekziston ende, ne nuk do të lejojmë që kjo të na pengojë të vazhdojmë të buzëqeshim. Dhe ne do të vazhdojmë të luftojmë racizmin çdo ditë në këtë mënyrë: duke luftuar për të drejtën tonë për të qenë të lumtur dhe të respektuar”, shtoi ai.

Sulmuesi i Paris Saint-Germain Neymar postoi në Twitter “BAILA VINI JR” – portugalisht për “valle” – duke i bërë jehonë një hashtag, #BailaViniJr, që ishte tema kryesore në Twitter në Brazil.

Pas mbështetjes së madhe nga tifozët dhe shokët e futbollit, Vinicis Jr lëshoi ​​​​një deklaratë të tijën.

“Unë isha viktimë e ksenofobisë dhe racizmit në një deklaratë të vetme”, tha ai. “Këto janë vallëzime për të festuar diversitetin kulturor të botës. Pavarësisht nëse e pranoni, respektoni ose humbisni mendjen për të, unë nuk do të ndalem”, tha ai në një fjalim.

Konfederata Braziliane e Futbollit (CBC) ndërkohë shprehu solidaritetin e tyre me lojtarin në një deklaratë, duke dënuar “deklaratat raciste”.

Real Madrid tha se hodhi poshtë “të gjitha format e fjalës raciste dhe ksenofobike” dhe “do të ndërmarrë veprime ligjore”.

Bravo kërkoi falje në Twitter, duke thënë se ai “e kishte përdorur keq shprehjen… në një mënyrë metaforike”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore