Sport

Veterani i Real Madridit vendos të largohet nga klubi pas 23 vitesh


Nacho Fernandez

Kapiteni i Real Madrid-it, Nacho Fernandez raportohet se ka marrë vendimin për t’u larguar nga klubi në fund të sezonit, duke nxitur interes nga Inter-i, mes klubeve të tjera.

Pasi përparoi në radhët e klubit, Nacho u ngjit në rolin e kapitenit këtë sezon, duke pasuar Karim Benzema-n pas largimit të tij në Ligën Saudite Pro.

34-vjeçari ka qenë një pjesë integrale e skuadrës së parë të Real Madrid-it për më shumë se një dekadë dhe ka kaluar 23 vjet në klub në total.

Mbrojtësi veteran udhëhoqi “Los Blancos” drejt fitores në Superkupën e Spanjës dhe mbetet në garë për të siguruar dy tituj shtesë, përkatësisht La Liga dhe Champions League.

Sipas gazetës spanjolle “Marca”, ai tani ka zgjedhur të largohet nga shtëpia e tij në ndjekje të një kapitulli të ri dhe ka njoftuar menaxhmentin për vendimin e tij për t’u larguar në fund të sezonit aktual.

Kontrata e Nacho-s me Real Madrid-in do të përfundojë në fund të sezonit dhe e ardhmja e tij është bërë objekt spekulimesh prej disa kohësh.

Raporti shton se Inter-i ishte i interesuar për nënshkrimin e 34-vjeçarit sezonin e kaluar dhe mund të rishqyrtojë mundësinë për ta marrë atë në Serie A.

Kuptohet se gjigantët spanjollë po kërkojnë në mënyrë aktive për një zëvendësues, me adoleshentin e Lille, Leny Yoro, që del si një favorit i hershëm për këtë pozicion.

Në mungesë të David Alaba dhe Eder Militao, të cilët të dy pësuan këputje të ACL në momente të ndryshme të sezonit, Nacho është shfaqur si një nga zgjedhjet kryesore mbrojtëse të Carlo Ancelotti-t.

Ancelotti ka zgjedhur shpesh një çift qendërmbrojtës të Antonio Rudiger dhe Nacho, duke vendosur herë pas here Aurelien Tchouameni-n për të plotësuar dyshen.

Në total, Nacho ka grumbulluar 355 paraqitje për klubin e tij, duke gjetur rrjetën në 16 raste.

Gjatë gjithë qëndrimit të tij në Madrid, Nacho ka siguruar një numër mbresëlënës prej 20 trofesh. Nëse “Merengues” sigurojnë titujt e La Liga-s dhe të Champions League këtë sezon, Nacho do të bëhej lojtari më i dekoruar në historinë e klubit.

Real Madrid-i aktualisht kryeson La Liga-n me tetë pikë dhe mund ta zgjasë atë në 11 kur të përballet me rivalët e Barcelona-s në El Clasico të dielën në mbrëmje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore