Euro 2024

Vetëm dy portierë kanë pritur penallti nga Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi


Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë dy nga golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit, por dy portierë i mposhtën ata nga penalltia.

Portugalia kaloi në tetë e fundit të Euro 2024 me një fitore dramatike nga penalltitë kundër Sllovenisë, por ishte Ronaldo ai që vodhi titujt pasi shpërtheu në lot gjatë kohës shtesë.

Ronaldo-s iu prit një penallti nga Jan Oblak gjatë ndeshjes, por me vetëbesim ai korrigjoi gabimin e tij të mëparshëm te penalltitë e fundit.

Si gjithmonë, ylli i Al Nassr krahasohet gjithmonë me Messi-n duke pasur parasysh statusin e tyre si dy nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e futbollit dhe rekordi i tyre i penalltive nuk është i ndryshëm.

Në skenën ndërkombëtare, Messi krenohet me një normë të konvertimit të penalltisë prej 82.8 për qind pasi ka realizuar 24 gola nga 29, ndërsa Ronaldo ka shënuar një përqindje suksesi prej 71.4%, duke shënuar 20 nga 28.

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi

Ish-lojtari i Barcelona-s e di gjithashtu dhimbjen e humbjes së një goditjeje nga pika e bardhë kundër Oblak, pasi lojtari i Atletico Madrid e mbrojti penalltinë e tij në çerekfinalen e Copa del Rey në 2015.

Para humbjes së tij të hënën mbrëma, Ronaldo kishte një rekord perfekt kundër Oblak, duke shënuar në tre raste të tjera.

Megjithatë, Oblak nuk është portieri i vetëm që mbrojti një penallti nga Messi dhe Ronaldo.

Ish-portieri i Valencia-s, Diego Alves ka bërë të njëjtën gjë gjithashtu. Braziliani priti një penallti të Ronaldo-s në sezonin e tij debutues, dhe përsëri në 2015 si dhe në 2017. Alves është përgjegjës për 10% të penalltive të humbura të Ronaldo-s në të gjithë karrierën e tij.

Portugezi nuk është i vetmi që vuan kundër Alves megjithatë, me Messi-n gjithashtu nuk arriti ta mposht atë nga pika e bardhë. Alves e priti gjuajtjen e sulmuesit legjendar në gjysmëfinalen e Kupës së Mbretit 2012.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore