Lajme

Veseli pritet të lirohet për varrimin e nënës


Ish-kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

Zëdhënësja për media e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Angela Griep, ka thënë për Albanian Post se ka mundësi që ish kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli të lirohet për varrimin e nënës së tij, Ajshe Veseli.

”Kuadri ligjor i Dhomave të Specializuara të Kosovës lejon personat e ndaluar të bëjnë kërkesa tek Paneli kompetent kur ka arsye bindëse humanitare”, deklaroi Griep për Albanian Post.

Ndërsa shtoi se, “paneli do të vendosë për këto kërkesa”.

Të premten e shtatë janarit, në moshën 93-vjeçare, ka vdekur nëna e ish-kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, Ajshe Veseli.

Kjo është bërë e ditur nga familjarët e Veselit përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’.

“Të dashur familjarë e miq, me pikëllim të thellë, ju njoftojmë se sot, në moshën 93 vjeçare, ndërroi jetë nëna, gjyshja jonë Ajshe Veseli”, thuhet në njoftim.

Ndërsa, tutje bëhen të ditura edhe informacione të tjera lidhur me varrimin.

“Varrimi bëhet sot, në orën 14:30, në Broboniq të Mitrovicës. Falënderojmë të gjithë qytetarët për ngushëllimet dhe ndarjen e dhimbjes me ne!”.

Ndryshe, më 5 nëntor, janë bërë një vit që kur ish-Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ish Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli u nisën për në Hagë, si të dyshuar për krime lufte.

Ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi dhe ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqit rëndojnë akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Ish kryetari i PDK-së, Kadri Veseli në Gjykatën Speciale në Hagë.

Sipas aktakuzës, Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi dyshohen për veprat penale që kanë të bëjnë me krime lufte: ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit: burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, të cilat, sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer midis marsit të vitit 1998 dhe shtatorit 1999.

Krimet pretendohet se janë kryer në disa lokacione të Kosovës dhe në veri të Shqipërisë, përkatësisht në Kukës dhe Cahan.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore