Pajisje

Versioni i parë i syzeve AR të Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit


Meta ka vendosur të mos e shesë versionin e parë të syzeve AR, me emrin Orion, dhe në vend të kësaj do t’i shpërndajë ato te zhvilluesit në mënyrë që ata të mund të krijojnë përvoja softuerike për pajisjen dhe versionet e ardhshme.

Kompania po anulon planet për të nxjerrë në treg një orë inteligjente me dy kamera në favor të një dizajni më të përshtatshëm për të kontrolluar një version të mëvonshëm të syzeve.

Versioni i parë i syzeve AR, të cilat kanë qenë në zhvillim për tre vjet, do të ishte gjithmonë i drejtuar për zhvilluesit, por drejtuesit nuk kishin vendosur nëse do t’i shisnin ato gjerësisht deri më tani. Punonjësit që punojnë në ndërtimin e pajisjeve VR dhe AR të divizionit të Reality Labs të Meta-s u informuan për vendimin këtë javë. Lajmin e raportoi për herë të parë të enjten.

Siç detajoi The Verge në prill, Meta po punon për tre syza të pavarura AR për të debutuar gjatë disa viteve të ardhshme. Vendimi për të mos shitur versionin e parë u mor sepse pajisja kushton mijëra dollarë për t’u ndërtuar dhe drejtuesit besojnë se specifika të caktuara, si ndriçimi i ekranit, nuk janë të gatshme për konsumatorin. Mos shitja e syzeve te konsumatorët imiton qasjen e Snap, i cili gjithashtu nuk po shet syzet e tij AR Spectacles, por në vend të kësaj ua jep ato zhvilluesve të softuerit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore