Vende

Venezia drejt zhdukjes? – UNESCO thotë jo, e lë jashtë trashëgimisë botërore në rrezik


Qyteti italian i Venezia-s dhe laguna e tij nuk u renditën në listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik të UNESCO-s, gjatë një takimi të agjencisë së OKB-së në Arabinë Saudite të enjten, sipas Ministrisë së Kulturës të Italisë.

Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s kishte paralajmëruar më herët në korrik se Italia nuk po bënte mjaftueshëm për të mbrojtur qytetin nga kërcënimi i mbiturizmit, zhvillimit dhe ndryshimeve klimatike.

Ai rekomandoi që ajo të shtohej në listën e rrezikut të trashëgimisë.

Ministria italiane e Kulturës përshëndeti rezultatin e votimit të UNESCO-s në Arabinë Saudite, duke e përshkruar përpjekjen për të regjistruar qytetin në listë si “thjesht politike”.

“Fitorja e madhe në UNESCO. Venezia nuk është në rrezik”, shkroi në Twitter kryebashkiaku i qytetit lagunor, Luigi Brugnaro, të enjten në X, i njohur më parë si Twitter.

Përpjekjet në Venezia

Qyteti i Venezia-s ka bërë tituj ndërkombëtarë në vitet e fundit, duke përfshirë kur një njollë e gjelbër zbardhi Kanalin e Madh dhe kur një numër turistësh u arrestuan për sjellje të keqe.

Si pjesë e strategjisë së tij për të kontrolluar turizmin, qyteti i Venezia-s miratoi kohët e fundit një tarifë hyrje prej 5 eurosh për udhëtarët ditorë që fillojnë pranverën e ardhshme.

Tarifa do të zbatohet për ata që nuk janë në prona me qira ose hotele dhe do të fillojë si një eksperiment 30-ditor.

Pas vendimit për të mos renditur qytetin në listën e tij “në rrezik”, Komiteti i Trashëgimisë Botërore vuri në dukje se vendi ende përballet me sfida të mëdha dhe i kërkoi Italisë të vazhdojë të mbrojë vendin.

Komiteti i Trashëgimisë Botërore pritet të fillojë diskutimet të shtunën se cilat vende do të shtojë në listën e tij të njohur të Trashëgimisë Botërore.

Venezia iu shtua kësaj liste në vitin 1987.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore