Vende

Vendpushimet e skive po luftojnë për një të ardhme teksa bora u largohet


Pas premtimit të reshjeve të hershme të dëborës në disa zona të Evropës këtë vjeshtë, modeli i viteve të fundit rifilloi.

Në vendpushimet e skive Morzine dhe Les Gets në Alpet Franceze, reshjet e dendura të shiut bënë që hapja e plotë e vendpushimeve të vonohej deri në dy ditë para Krishtlindjeve, duke e lënë industrinë dhe miliona turistë që planifikonin udhëtime të shikonin qiellin me shpresë.

Por asnjë sasi e dëshirës dhe shpresës nuk do të kapërcejë atë që është një kërcënim ekzistencial për skijimin në Alpe, një industri me vlerë 30 miliardë dollarë që ofron destinacionin më të popullarizuar të skive në botë.

Shkenca është e qartë dhe është e shprehur në raporte.

Më i fundit, këtë vit, paralajmëroi se në 2 gradë të ngrohjes globale mbi nivelet para-industriale, 53 për qind e 28 vendpushimeve evropiane të ekzaminuara do të ishin në rrezik shumë të lartë të një sasie të vogël bore.

Dëbora e pakët është përcaktuar si mbulimi më i dobët i parë mesatarisht çdo pesë vjet midis viteve 1961 dhe 1990.

Nëse bota do të arrinte 4 gradë celcius, 98 për qind e vendpushimeve do të ishin në rrezik shumë të lartë nga mbulimi i pakët i borës.

Zhurmat e pakënaqësisë për mungesën e veprimeve për të siguruar mbijetesën e sportit nga Federata Ndërkombëtare e Skive (FIS) dolën këtë vit

FIS ishte në qendër të një mosmarrëveshjeje klimatike në vitin 2019, kur Gian Franco Kasper, presidenti i saj në atë kohë, u shfaq si një mohues i klimës në një intervistë, duke argumentuar se ai më mirë do të përzihej me diktatorët sesa të merrej me ambientalistët.

Ai u largua më pas dhe u zëvendësua nga Johan Eliasch. Por kjo nuk ka ndryshuar gjë.

​Këtë vit, 500 atletë profesionistë të sporteve dimërore botuan një letër ku bënin thirrje për një veprim më të madh klimatik nga FIS.

Ata theksuan një orar garash që i detyronte skiatorët të bënin fluturime ajrore mbrapa dhe përpara mbi Atlantik nga java në javë, duke krijuar gjurmë të panevojshme të mëdha karboni dhe i bënë thirrje federatës që të hapte sezonin më vonë dhe ta përfundonte më herët për të respektuar ndryshimin e klimës.

Kjo u pasua në tetor nga një peticion që kërkonte që federata të bëjë më shumë për të trajtuar ndryshimet klimatike, i cili ka tërhequr më shumë se 35 mijë nënshkrime.

Fushata dëshiron që FIS të publikojë ndikimin e tij mjedisor me transparencë të plotë, të lëvizë kalendarin e garave me të paktën një muaj për të respektuar ndryshimin e klimës, të zvogëlojë kërkesat për udhëtim ajror dhe të përdorë ndikimin e tij politik për të mbrojtur veprimin e klimës në nivel qeverie.

FIS ka deklaruar sakaq se si një nënshkruese e Kornizës së OKB-së për Sportin për Veprimin Klimatik (UNFCCC) ishte e angazhuar për të reduktuar emetimet e karbonit me 50 për qind deri në vitin 2030.

Dom Winter, nga Protect our Winters UK, i cili qëndron pas peticionit, ka thënë se shkenca tregoi se vdekja e skijimit nuk ishte e pashmangshme nëse emetimet globale do të reduktoheshin dhe kjo po motivonte veprimet klimatike në komunitetin e sporteve dimërore.

“E ardhmja e sporteve dimërore varet nga sa mirë ne reduktojmë emetimet në dekadat e ardhshme”, ka theksuar Winter.

Sipas tij, sasi të vogla bore do të ndihmonin për të mbajtur disa vendpushime, veçanërisht ato në lartësi më të ulët.

Por bërja e borës në shkallë nuk do të jetë kurrë në gjendje të zëvendësojë borën e vërtetë pasi është shumë e shtrenjtë dhe përdor shumë energji dhe ujë.

Ndikimi i përdorimit të borës artificiale për deri në 100 ditë radhazi do të rriste konsumin e ujit me rreth 540 milion litra ujë dhe vendpushimet kundër komuniteteve lokale për shkak të konkurrencës mbi përdorimin e ujit.

Federata ndërkohë ka thënë se vetëm duke përdorur kompensimin e karbonit do të ishte e mundur të përmbushej objektivi 1.5 gradë i Marrëveshjes së Parisit.

Teksa disa po shtyjnë që industria të bëjë më shumë për t’u përshtatur për ta mbajtur sportin gjallë, të tjerët po punojnë për të përqafuar një të ardhme të re në vend që të përqendrojnë gjithçka në një sport.

Në Morzine, grupi jofitimprurës i qëndrueshmërisë Montagne Verte po punon në nivel bazë për të mbështetur një lëvizje drejt një të ardhmeje me karbon të ulët në zonë.

Cécile Burton, menaxhere e përgjithshme e Montagne Verte, ka thënë se “temperaturat në Alpe po rriten me më shumë se dyfishin e mesatares globale dhe ky nuk është një lajm i mirë për një industri të varur nga bora”.

“Qasja jonë është të fokusohemi në turizmin katër stinor në luginë dhe të bëjmë luginën dhe malet diku ku mund të jetoni gjatë gjithë vitit”.

“Ka jetë pas skijimit, por ne duhet të përshtatemi dhe duhet të imagjinojmë se si do të duket e ardhmja jonë. Kjo është një zonë ku mund të ngjitesh, të ecësh, ose thjesht të jesh në mjedis dhe kjo është gjatë gjithë vitit”.

Përveç punës për të parashikuar dhe mbështetur një të ardhme të re, kolektivi punon me politikanët vendas dhe industrinë për të nxitur politika që reduktojnë emetimet.

Shumica e emetimeve nga skijimi vijnë nga fluturimet turistike në vendpushime, udhëtimet me makinë në vendpushime dhe energjia e përdorur në akomodim, kështu që Montagne Verte po punon për të bindur politikanët dhe bizneset që të kalojnë në vendpushimet pa makina.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore