Jetesë & Stil

Vendi ku ju dhemb koka shpesh zbulon arsyen e dhimbjes


Dhimbjet e kokës ndodhin edhe me dehidratim, ndaj sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës.

Ndonjëherë nuk është e vështirë të merret me mend pse ka ndodhur dhimbja e kokës, për shembull, nëse keni pirë shumë ose keni pasur mungesë gjumi. Por ndonjëherë është e vështirë të kuptosh pse dhemb dhe pse në një vend të caktuar.

Varësisht se ku dhe si shfaqet dhimbja, mund të supozohet nëse bëhet fjalë për dhimbje kalimtare apo për një problem serioz shëndetësor.

Dhimbjet e kokës nga rrufeja shfaqen si “nga bluja”, dhe intensiteti maksimal arrihet në pak sekonda. Ky mund të jetë një tregues i një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë gjakderdhjen për shkak të një ene gjaku që shpërthen në tru, e cila është kërcënuese për jetën.

Dhimbja e kokës për shkak të hipertensionit arterial është shpesh një dhimbje koke dypalëshe dhe pulsuese që ndodh për shkak të një rritje akute të presionit arterial.

Kërcimi i presionit shoqërohet shpesh me dhimbje koke, tringëllimë në veshët dhe ndjenjën e presionit në kokë, madje edhe shfaqjen e “mjegullës” dhe kjo mund të jetë shumë e lodhshme për trupin.

Jo çdo dhimbje koke duhet të tregojë një rritje të presionit, por nëse qetësuesit nuk ndihmojnë, presioni duhet të kontrollohet.

Gjithashtu, është e detyrueshme të shkoni te mjeku nëse dhimbja e kokës shoqërohet me ndryshime në shikim, ndryshime në sistemin e tretjes, ndryshime në humor ose nëse ka tension në qafë ose nervozizëm.

Dhimbjet e kokës ndryshojnë në vendndodhjen dhe intensitetin e dhimbjes, dhe këto janë më të zakonshmet:

Ndodh në gjysmën e kokës – më së shpeshti është një migrenë që nuk është dhimbje koke e rrezikshme, por është shumë stresuese për ata që vuajnë nga ajo, sepse mund të zgjasë deri në 72 orë.

Ju do ta njihni atë me dhimbje pulsuese me intensitet mesatar deri në të fortë, dhe përveç kësaj ndonjëherë ka të përziera si dhe mbindjeshmëri ndaj zhurmës dhe dritës.

Është e rëndësishme të merrni një qetësues menjëherë pas shfaqjes së simptomave të para dhe të pushoni në një dhomë të errët dhe të qetë.

Sikur dikush po e shtrëngon kokën – kjo është një dhimbje koke tensioni që shfaqet gradualisht deri në intensitet mesatar dhimbjeje dhe në kokë ka një ndjenjë sikur dikush e shtrëngon atë. Më shpesh shfaqet për shkak të stresit dhe është mirë të flini pak.

Dhimbje në njërën anë të fytyrës dhe qepallë e fryrë – kjo është një dhimbje koke grupore që është e fortë dhe zgjat me cikle nga dy javë në një muaj. Ndodh në periudha të caktuara të vitit dhe mund të kalojnë vite mes dy sulmeve.

Gjatë kohëzgjatjes së dhimbjes ndodh çdo ditë në të njëjtën kohë të ditës ose natës dhe zgjat afërsisht nga gjysmë ore deri në tre orë.

Ata që vuajnë nga kjo formë kanë vënë re se ndihen më mirë gjatë lëvizjes, ndryshe nga ata me migrenë që duhet të pushojnë. Dhimbja shfaqet në njërën anë të kokës dhe zakonisht hunda bllokohet ose rrjedh në atë anë të fytyrës, kapaku fryhet, syri skuqet, fytyra dhe balli djersiten. Kjo formë është pesë herë më e zakonshme te meshkujt.

Dhimbje në ballë – në këtë rast shpesh bëhet fjalë për dhimbje koke të shkaktuar nga sinoziti. Dhimbja mund të ndihet edhe në mollëza. Thithja dhe dushi me ujë të ngrohtë do të ndihmojnë (për shkak të avullit që thithet).

Në pjesën e pasme të kokës (në qafë) dhe në lëkurën e kokës – kjo lloj dhimbje koke shfaqet për shkak të problemeve në shtyllën kurrizore dhe qafën, për shembull, mund të ndodhë kur jeni ulur për një kohë të gjatë. Shtrihuni pak, merrni ajër të pastër.

Dhimbja e përkohshme – shpesh çon në dhimbje koke tensioni. Përveç dhimbjeve në tëmth, ka edhe dhimbje në vesh, fytyrë, vështirësi në hapje dhe mbyllje të gojës. Është mirë të shohësh një mjek.

Ekspertët thonë se është mirë të mbash një ditar të dhimbjeve të kokës, për shembull sa shpesh ndodh, në çfarë ore, ku dhemb, sa zgjat, çfarë aktivitetesh apo ushqimesh, pijesh i kanë paraprirë dhimbjes së kokës etj. Bazuar në këto shënime, mjeku e ka më të lehtë të bëjë një diagnozë më vonë.

Dhimbjet e kokës ndodhin edhe me dehidratim, ndaj sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës.

Në çdo rast, nëse keni probleme me dhimbje koke të shpeshta, këshilla më e mirë është të vizitoni një mjek.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore