Vende

Vendet më të bukura në Florida


Florida është shteti që shpesh krahasohet me parajsën. Plazh i virgjër, dhe bukuri e pakrahasueshme.

Ajo ka  një nga peizazhet më unike, ne Amerikë nga ku mund të udhëtosh përgjatë gjithë vijës bregdetare, deri te pyjet magjike.

Bukuria e Floridës qëndron përtej plazheve. Për këdo që do të vizitojë atë, do ndeshet me një vend të çuditshëm, dhe shumë herë më të bukur seç e keni imagjinuar.

Ja disa nga vendet që mund ti vizitoni:

Dry Tortugas National Park

Një park i mrekullueshëm tropikal, i cili u përdor dikur si një fortese mbrojtëse, gjatë luftës civile. Një vend madhështor për një shëtitje, apo për të ngrënë mëngjes.

Ponte Vedra Beach

Megjithëse Florida është e njohur për plazhe të buta, me rërë. Në jug të Jacksonville,do të gjeni një plazh që ndihet më shumë si Madagaskar sesa Miami.

 

Apalachicola

Ky qytet i mrekullueshëm i peshkimit në  panjën e Floridës, është vendi për kapje të freskëta. Rezervoni një dhomë në një han të bukur, dhe mësoni në lidhje me historinë lokale të detit, drurit dhe peshkimit ose relaksohuni në milje plazhesh të paprishur në ishullin e afërt të Shën Gjergjit.

Shën Augustini

Shën Augustini është i pasur me kulturë dhe histori, duke qenë qyteti më i vjetër në SH.B.A. Këtu mund të gjeni perëndime dielli që të lënë pa frymë, plus një safari me anije ajrore, turne fantazmë,  botë e egër dhe shumë historike ende në këmbë.

Këto përfshijnë farin e Shën Agustinit, Castillo de San Marcos, Misionin e Nombre de Dios dhe Muzeun Lightner.

Për mysafirët që kërkojnë të eksplorojnë qytetin dhe historinë e tij, ka një turne hop-on-hop-off që do t’ju çojë në të gjitha vendet kryesore. Bëni gati kamerat tuaja, do të dashuroheni me arkitekturën e qytetit të parë të Amerikës.

 

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore