Film

Vdes në moshën 92 vjeçe Paolo Taviani, regjisori italian fitues i shumë çmimeve të kinematografisë


Regjisori italian Paolo Taviani, i cili me vëllain e tij të ndjerë Vittorio formuan dyshen e nderuar të kineastëve që në vitin 1977 fituan Palmën e Artë të Kanës për “Padre Padrone”, ka vdekur në moshën 92-vjeçe.

Taviani vdiq të enjten e 29 shkurtit në një klinikë të Romës pasi për një kohë të shkurtër vuante nga një sëmundje, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

“Paolo Taviani, një maestro i madh i kinemasë italiane, na braktisi neve”, tha kryebashkiaku i Romës Roberto Gualtieri përmes një postimi në X, i njohur më parë si Twitter.

“Vëllezërit Taviani “regjizoruan filma të paharrueshëm, të thellë dhe të përkushtuar që hynë në imagjinatën kolektive dhe historinë e kinemasë”, shtoi Gualtieri.

Vittorio ishte më i riu nga Vëllezërit Taviani, i cili u shfaq në vitit 1970, veprat e të cilëve ndërthurën neoralizmin me tregimet më moderne në vepra të tilla si “Padre Padrone” (1977), “Night of the Shooting Stars” (1982). ) dhe përshtatja e Luigi Pirandello “Kaos” (1984).

Të lindur në qytetin toskan të San Miniatos, Vittorio dhe Paolo Taviani shpejt u transferuan në Pisa, aty pranë, ku si nxënës të shkollave të mesme u bënë shumë aspirues.

Paolo dhe Vitorio Taviani.

“Ne hymë në një kinema të quajtur Cinema Italia, e cila nuk ekziston më dhe po luhej një film i quajtur “Paisa” për të cilin nuk kishim dëgjuar kurrë”, thanë Vëllezërit Taviani për Variety në vitin 2016 për filmin e Roberto Rossellinit të vitit 1946.

Ajo përvojë “na shpërtheu vërtet mendjen”, thanë ata. “Ne e kishim përjetuar luftën si fëmijë dhe shumë thellë. Por ajo që po shihnim në ekran e bëri këtë realitet shumë më të qartë për ne. Ky film na tregonte gjëra për veten që ne nuk i dinim. Kështu ne i thamë vetes: “Nëse kinemaja ka këtë forcë, këtë fuqi për t’i zbuluar vetes të vërtetat tona, atëherë ne do të bëjmë filma”.

Vite më vonë, kur ata shkuan në Kanë me “Padre Padrone”, fakti që Rossellini u dha Palmën e Artë ishte “si mbyllja e një rrethi të shkëlqyer ndriçues”, thanë ata.

Ndërkohë, Vëllezërit Taviani fituan Ariun e Artë të Berlinit në vitin 2012 me “Caesar Must Die”, i cili ka të bëjë me të burgosurit e sigurisë së lartë që aktrojnë Shekspirin.

Kjo u pasua nga “Wondrous Boccaccio” (2014), një përshtatje e “The Decameron” dhe “Una Questione Privata” në 2017, bazuar në një novelë të autorit italian Beppe Fenoglio.

Pas vdekjes së vëllait të tij në vitin 2018, Paolo Taviani shkoi i vetëm me “Leonora Addio”, i cili konkurroi në Berlinale të vitit 2022.

Paolo dhe Vitorio Taviani.

Filmi i tij i fundit merr shkas nga një histori e titulluar “Il Chiodo” (“The Nail”) shkruar nga Pirandellom ky i fundit vdiq në vitin 1936. Ishte një projekt që Vëllezërit Taviani kishin synuar prej kohësh ta filmonin së bashku.

Paolo Taviani po punonte gjithashtu në një dramë me temë pandemike të titulluar “Canto Delle Meduse” që ai supozohej të fillonte xhirimet në prill.

Ai la pas gruan e tij Lina Nerli Taviani dhe fëmijët Ermanno dhe Valentina.

Retrospektiva e parë në Mbretërinë e Bashkuar e veprës së Vëllezërve Taviani, e titulluar: “Magical Realism — The Film Fables of the Taviani Brothers”, po shfaqet aktualisht në Londër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore