Lajme

Varianti “Omicron”: Grupet e udhëtimit dhe aviacionit “tronditen” nga kufizimet e reja të COVID-it


Kompanitë e udhëtimit dhe industria e aviacionit kanë reaguar me frikë ndaj shtrëngimit të kufizimeve në kufijtë ndërkombëtarë pasi qeveritë, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Izraelin, vendosën testime shtesë dhe masa karantine ose ndalime të plota për turistët.

Stoqet në të gjithë sektorin kishin rënë që prej të premtes pasi përhapja e variantit “Omicron” tronditi besimin e investitorëve.

“ABTA”, organi tregtar i industrisë së udhëtimit, tha se futja e testimit të detyrueshëm PCR për mbërritjet ndërkombëtare në Mbretërinë e Bashkuar ishte një “goditje e madhe për bizneset e udhëtimit”.

“Këto ndryshime do të shtojnë kosto për pushimet e njerëzve, gjë që padyshim do të ndikojë në kërkesën e konsumatorëve dhe do të pengojë rimëkëmbjen e industrisë, kështu që është jetike që ky vendim të mbahet nën shqyrtim të kujdesshëm dhe kufizimet të hiqen menjëherë nëse bëhet e qartë se nuk ka rrezik për Mbretërinë e Bashkuar programi i vaksinimit”, tha “ABTA”.

Industria sapo kishte filluar të rimëkëmbej pas 20 muajsh kufizimesh të paqëndrueshme dhe periudhash mbylljeje të detyrueshme. Në prag të Krishtlindjes, një numër në rritje biznesesh kishin filluar të planifikonin ngjarje ose të rifillonin dërgimin e stafit jashtë vendit.

Në një deklaratë të lëshuar të premten, Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror tha se qeveritë duhet të gjejnë “alternativa të sigurta” për mbylljen e kufijve dhe se “kufizimet e udhëtimit nuk janë një zgjidhje afatgjatë për të kontrolluar variantet e COVID”.

Ngjarje të tilla si Konferenca e Parisit – një mbledhje e madhe e shefave ekzekutivë në të gjithë sektorët e energjisë dhe industrisë – do të mbahen javën e ardhshme.

Një ekzekutiv në një grup të madh hotelesh tha se meqenëse kufizimet kishin filluar të rivendoseshin në vende si Austria dhe Gjermania javën e kaluar, situata ishte “përshpejtuar” dhe ndërsa ngjarjet kryesore nuk ishin anuluar ende, ata prisnin biseda me klientët të hënën.

Clive Wratten, shefi ekzekutiv i Shoqatës së Udhëtimeve të Biznesit, tha se ndërsa shëndeti publik “duhet të jetë një përparësi”, qeveritë kishin vepruar shumë me nxitim dhe një protokoll ndërkombëtar që duhet të paraqesë kufizime të standardizuara.

“Futja e testeve të kushtueshme PCR dhe izolimi i detyrueshëm për të gjithë udhëtarët deri në kthimin e rezultateve, do të ketë një ndikim të rëndësishëm në udhëtimet e biznesit”, tha ai.

Paul Charles, një këshilltar i Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit, si dhe i linjave ajrore dhe kompanive hoteliere, tha se kishte pasur një rënie më të madhe se zakonisht në rezervimet e linjave ajrore gjatë natës.

Karen Dee, shefja ekzekutive e Shoqatës së Operatorëve të Aeroportit, tha se organi e kuptonte nevojën për masa të përkohshme, por shtoi se ato duhet “të jenë në vend jo më shumë se sa është absolutisht e nevojshme”.

David Frost, shefi ekzekutiv i SATSA-s – organi tregtar për turizmin hyrës në Afrikën e Jugut – tha se kompanitë e udhëtimit “kishin parë tashmë mijëra anulime rezervimesh” për “periudhën kritike të verës” të vendit.

Një sondazh i parakohshëm i fundjavës nga organi sugjeroi se tashmë kishte pasur më shumë se 1.5 milionë anulime pushimesh brenda ditëve nga zbulimi i variantit “Omicron”.

Mbretëria e Bashkuar ka qenë historikisht tregu më i madh i Afrikës së Jugut për turistët hyrës.

Spanja ndryshoi gjithashtu kërkesat e saj të udhëtimit për udhëtarët që vijnë nga Mbretëria e Bashkuar, një nga tregjet e saj kryesore burimore për turizmin.

Nga 1 dhjetori, udhëtarët duhet të vaksinohen plotësisht në vend që të jenë në gjendje të tregojnë prova të një testi negativ për COVID.

Shitësit me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar thanë gjithashtu se kishin nevojë për më shumë qartësi për rifutjen e maskave të detyrueshme në dyqane dhe në transportin publik.

Helen Dickinson, shefe ekzekutive e Konsorciumit Britanik të Shitjes me Pakicë, tha se “shitësit me pakicë do të luajnë rolin e tyre në komunikimin e rregullave të reja për maskat, por nuk duhet të jenë ata që i zbatojnë këto rregulla”.

Incidentet e abuzimit ndaj stafit të dyqaneve kishin qenë rreth 450 në ditë para pandemisë, por ishin rritur që atëherë pasi shitësit me pakicë u përpoqën të siguronin që klientët të respektonin kufizimet e qeverisë.

Marrë nga The Financial Times, përshtatur për Albanian Post!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore