Sport

Varane dhe Casemiro drejt largimit nga United në janar


Raphael Varane dhe Casemiro (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Manchester United thuhet se është i gatshëm të dëgjojë ofertat për Raphael Varane dhe Casemiro gjatë afatit kalimtar të janarit.

Ish-dyshja e Real Madrid-it ka nëntë tituj të Champions League mes tyre, por duket se asnjë nuk është në planet afatgjata të trajnerit të “Djajve të Kuq”, Erik ten Hag.

Varane ka bërë vetëm tetë paraqitje në Premier League gjatë sezonit 2023-24. Francezi nuk ka filluar asnjë ndeshje për të kuqtë.

Kthimi i Jonny Evans me sa duket e ka shtyrë Varane më poshtë në hierarki, dhe aktualisht ka spekulime rreth të ardhmes së tij, me skuadrat nga Arabia Saudite që besohet se po e vëzhgojnë nga afër situatën e tij.

Varane është paraqitur në 75 raste për Man United, duke shënuar dy herë dhe duke regjistruar një asistim, por nuk ka një pengesë të qartë për të rikthyer në ekipin startues për shkak të formës së Harry Maguire.

Casemiro, ndërkohë, mbërriti në “Old Trafford” në verën e vitit 2022, duke nënshkruar një kontratë katërvjeçare me klubin dhe ai bëri përshtypje gjatë sezonit 2022-23.

Kapiteni brazilian ka katër gola dhe një asistim këtë sezon, por ai ka qenë jashtë fushës me një dëmtim që nga fillimi i tetorit.

Sipas “The Independent”, Man United është i gatshëm të dëgjojë ofertat për Varane dhe Casemiro kur të hapet dritarja e transferimeve të janarit. Raporti pretendon se Casemiro dëshiron “përvoja të ndryshme në këtë fazë të karrierës së tij”, dhe ai gjithashtu besohet se të tërheqë interes nga Arabia Saudite.

Mesfushori pritet të rikthehet nga dëmtimi në fund të vitit, por ka mundësi që ai të largohet gjatë afatit kalimtar të janarit për çmimin e duhur.

Ten Hag ka thënë se për afrime në janar nuk kanë gjasa, por klubi pothuajse me siguri do të hynte në treg nëse Varane dhe Casemiro do të largoheshin në mes të sezonit.

Varane nuk ishte as në skuadër për përballjen e së mërkurës kundër Chelsea-t, me klubin që zbuloi se ai nuk ishte i disponueshëm për përzgjedhje për shkak të një problemi me shpinën.

Jadon Sancho është gjithashtu i vendosur të largohet nga “Old Trafford” gjatë dritares së dimrit, me anglezin aktualisht jashtë ekipit të parë në klub për shkak të mosmarrëveshjes së tij me Ten Hag.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore