Shëndet

Vala e të nxehtit: Si ta përballoni atë?


Ilustrim

Shumica prej nesh e mirëpresin motin e nxehtë, por kur është shumë nxehtë për shumë kohë, ka rreziqe për shëndetin. Prandaj, sigurohuni që të mos ju dëmtojë ju ose dikë që njihni.

Pse vala e të nxehtit, mund të bëhet problem?

Rreziqet kryesore që sjell vala e të nxehtit janë: dehidratimi, mbinxehja, e cila mund  t’i përkeqësojë simptomat për njerëzit që tashmë kanë probleme me zemrën ose frymëmarrjen, si dhe mund të shkaktojë lodhje ekstreme apo edhe goditje nga nxehtësia.

Këshilla për të përballuar motin e nxehtë

Mënyra më e mirë është të qëndroni të freskët në ambiente të mbyllura – shumë prej nesh do të duhet të qëndrojnë të sigurt në shtëpi këtë verë, kështu që dini se si ta mbani shtëpinë tuaj të freskët.

Është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar, pra pini shumë lëngje dhe shmangni alkoolin e tepërt.

Asnjëherë mos lini askënd në një automjet të mbyllur, të parkuar, veçanërisht foshnjat, fëmijët e vegjël ose kafshët, përpiquni të qëndroni larg diellit nga ora 11:00 deri në orën 15:00 pasdite.

Mundohuni të ecni në hije, aplikoni rregullisht krem ​​kundër diellit dhe mbani një kapelë me buzë të gjerë, nëse duhet të dilni jashtë në vapë.

Shmangni ushtrimet në pjesët më të nxehta të ditës dhe sigurohuni që të merrni ujë me vete, nëse jeni duke udhëtuar.

Nëse doni të freskoheni dhe të futeni në ujë si pishina apo det, bëni kujdes dhe ndiqni këshillat lokale të sigurisë.

Nëse keni shqetësime për një shtëpi të nxehtë të pakëndshme që po ndikon në shëndetin tuaj ose të dikujt tjetër, merrni këshilla mjekësore.

Bëni kujdes për shenjat e sëmundjes që lidhen me nxehtësinë

Nëse ju ose dikush tjetër nuk ndiheni mirë me një temperaturë të lartë gjatë motit të nxehtë, mund të jetë lodhje nga nxehtësia ose goditje e nxehtësisë.

Shenjat e lodhjes nga nxehtësia përfshijnë: dhimbje koke, marramendje dhe konfuzion, humbje të oreksit, djersitje të tepruar, lëkurë të zbehtë, ngërçe në krahë, këmbë apo stomak.

Simptomat janë shpesh të njëjta si te të rriturit, ashtu edhe te fëmijët, megjithatë te fëmijët mund të shfaqet edhe përgjumja.

Nëse dikush po shfaq shenja të lodhjes nga nxehtësia, ai duhet të ftohet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore