Tregjet

Vaksinat rritën euron, dollari zhytet mes rendimenteve të ulura të SHBA-ve


Dollari u zhyt në një minimum të ri 6-1/ 2-javor të martën ndërsa euro udhëhoqi një ecuri në prapavijë. Kjo, për shkak të një perspektive të shkëlqyeshme për programin e vaksinimit të rajonit.

Dollari tashmë kishte humbur fërkimin ndërsa rendimentet e bonove amerikane u tërhoqën nga një kulm 14-mujor i prekur muajin e kaluar, duke zvogëluar joshjen e rendimentit të dollarit.

Euro u rrit deri në 1.20715 dollarë për herë të parë që nga 3 marsi, ndërsa paundi britanik preku një lartësi të re prej një muaji në 1.40090 dollarë, duke u rritur me një rritje prej 1% brenda natës.

Disa analistë thonë se mbështetja për euro-n ka të ngjarë të vijë nga njoftimi se Bashkimi Evropian ka siguruar 100 milionë doza shtesë të vaksinës COVID-19 nga BioNTech/Pfizer.

“Evropa është rajoni kryesor që do të përjetojë vaksinime të përshpejtuara këtë tremujor. Dhe më vonë gjatë vitit, do të shohim vaksinime të përshpejtuara, gjerësisht, në ekonomitë e tregut në zhvillim”, tha Zach Pandl, bashkë-shef i strategjisë së këmbimit valutor për Goldman Sachs në New York.

“Shtetet e Bashkuara morën përpara kurbën në tremujorin e parë, por vendet e tjera do ta arrijnë shpejt”.

Indeksi i dollarit ra deri në 90.877, më i dobëti që prej 3 marsit, pasi ka humbur rreth 2.7% nga kulmi i tij pesë-mujor në 93.439 të goditur muajin e kaluar.

Monedha amerikane ra në 107.975 jen, më e dobëta për më shumë se gjashtë javë.

Lëvizjet janë e kundërta e asaj që po ndodhte në tre muajt e parë të vitit, kur dollari fitoi kundrejt monedhave të njëjta kryesore ndërsa rendimentet u rritën në thesaret e SHBA-ve dhe ofruan kthime më të larta në monedhën e mesme.

Në atë kohë, investitorët e bonove vunë bast se stimuli masiv fiskal në Shtetet e Bashkuara do të nxisë inflacionin më të shpejtë, duke çuar në një dalje më të hershme nga programi i lehtësimit monetar të Rezervës Federale.

Por sigurimet e përsëritura nga politikëbërësit e Fed këtë muaj se presionet afatshkurtra të çmimeve do të jenë kalimtare duket se kanë qetësuar tregjet.

“Unë mendoj se njerëzit janë mjaft të qetë … që dollari ka të ngjarë të jetë më i dobësuar për më gjatë”, tha Andrew Gillan, një menaxher i portofolit në Janus Henderson Investors.

“Dhe unë nuk mendoj se kemi parë prova të mjaftueshme ende për atë ndryshim, edhe me pak forcë të kohëve të fundit”.

Rendimenti 10-vjeçar i Thesareve të SHBA-ve javën e kaluar arriti një minimum prej 1.529%. Megjithëse arriti në 1.615% të martën, ai qëndroi shumë poshtë pikut të marsit prej 1.776%.

“Një nga zhvillimet ndoshta më të rëndësishme në tregjet makro gjatë muajit të fundit ka qenë një stabilitet në normat e SHBA-ve”, tha Goldman’s Pandl.

“Kjo gjithashtu hap hapësirë ​​për dobësim të dollarit kundrejt një grupi të gjerë monedhash”.

Dollari Australian u rrit deri në 0.7800 dollarë për herë të parë në një muaj pasi politikëbërësit e Bankës Rezervë të Australisë thanë në minutat e takimit të tyre këtë muaj se rimëkëmbja ekonomike e vendit ka tejkaluar të gjitha pritjet, me një zgjerim “mbi-trend” të mundshëm këtë vit dhe ai pasues.

Juan kinez  u firmos 6.4885 për dollar, gjithashtu në ngjitje prej një muaji.

Përshtatur nga Reuters për Albanian Post

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore