Muzikë

Vajzat e James Brown shpjegojnë se si e falën babain e tyre mbi abuzimin që “ia ka bërë” gruas së tij Deidre Jenkins


Deanna Brown Thomas dhe Yamma Brown, dy nga vajzat e James Brown, u treguan të sinqerta për faljen e babait të tyre pasi panë se ai abuzonte me nënën e tyre, Deidre Jenkins.

Yamma ka zbuluar se akoma “vuan” nga momentet që i shfaqin asaj realitetin e dikurshëm, kur sipas tyre, Brown abuzonte me gruan e tij.

“Kur sheh një anëtar të familjes duke u lënduar, nuk ndihesh më mirë me personin që po e lëndon”, tha Yamma, 52 vjeçe, për People në një intervistë të re të botuar së fundmi, transmeton AlbanianPost.

Yamma Brown dhe James Brown.

“Isha plotësisht e mërzitur, e çmendur me babin në atë moment. Unë ende kthehem herë pas here në atë vend, jo për të nënçmuar babanë tim, por për të kujtuar jetën time dhe situatën e dhunës në familje në jetën time, duke menduar se sa shumë nga kjo më ka dhënë formë”, ka shtuar ajo.

Yamma – e cila gjithashtu foli për abuzimin në një dokumentar me katër pjesë për jetën dhe karrierën e babait të saj të titulluar “James Brown: Say It Loud” – tha se ishte rreth 6 vjeç herën e fundit që pa yllin e hitit “I Got You (I Feel Good)” të abuzonte me mamanë e saj dhe ajo ndërhyri.

“Unë flas për këtë në kuptimin që ndodhi. Është një kohë fatkeqe në situatën e kujtdo, në jetën e kujtdo”, shpjegoi ajo.

“Nëse ndonjëherë u është dashur të kalojnë dhunë në familje, ata e dinë se si është. Dhe kjo tregon se ai ishte njeri sepse kishte të meta, por është gjithashtu një kohë për të treguar veten”, shtoi ajo.

Autorja e “Cold Sweat: My Father James Brown and Me” tha se ajo duhej të “pranonte” abuzimin që ndodhi “në mënyrë që të lëvizte nga ajo hapësirë”.

Në anën tjetër, Deanna, 55 vjeçe, tha se “nuk i pëlqente” rritja e James për shkak të sjelljes së tij ndaj gruas së tij të dytë.

Deanna Brown, James Brown.

“Kishte një kohë kur nuk më pëlqente babai im”, rrëfeu ajo.

“Nuk e doja atë për shkak të këtij lloji të sjelljes. Kam parë shumë duke u rritur. Kam dëgjuar shumë duke u rritur që mund të më kishin dëmtuar për jetën time tutje”, shtoi ajo.

Megjithatë, ajo tha se babai i nëntë fëmijëve nuk i ka abuzuar kurrë fëmijët e tij.

“Ai kurrë nuk kishte asnjë lloj zemërimi ndaj nesh sepse ne ishim fëmijët e tij”, tha Deanna.

“Kjo ishte një situatë mes një burri dhe një gruaje. Ka lloje të ndryshme dashurie, lloje të ndryshme rrethanash”, shtoi ajo.

Jenkins dhe Brown u martuan në tetor të vitit 1970 dhe u divorcuan në vitin 1981. Ajo ka qëndruar kryesisht jashtë vëmendjes pas ndarjes së tyre.

Këngëtari i “Papa’s Got a Brand New Bag” vazhdoi të martohej me gruan e tij të tretë, Adrienne Rodriguez, në vitin 1984. Gjatë asaj martese, James u arrestua disa herë për abuzim në familje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore