Stil

Vajza e Kate Moss, Lila nuk e kishte kuptuar deri në adoleshencë se nëna e saj ishte e famshme


Modelja, Lila Moss, nuk e kishte idenë se nëna e saj, supermodelja ikonë Kate Moss, ishte një emër me nam, deri rreth gjashtë vjet më parë.

Dyshja nënë-bijë zbukuruan kopertinën e revistës britanike Vogue “Great Britain: Tradition & Revolution issue”.

Dhe pavarësisht faktit se nëna e saj është një nga supermodelet më të suksesshme në botë, Lila pranon se ishte e verbër ndaj këtij fakti derisa filloi shkollën e mesme.

“Fillova të kuptoj se sa të magjepsur ishin njerëzit nga ‘Kate Moss, supermodelja’”, tha Moss.

“Vetëm në moshën 15 ose 16 vjeçe fillova të kuptoja se ajo mund të ishte në të vërtetë shumë e lezetshme. Ajo e ka mbajtur gjithmonë jetën e saj të punës të ndarë nga jeta jonë në shtëpi”, shtoi Lila.

“Megjithëse kam një kujtim kur ajo më mori me vete në një takim të Topshop-it dhe gjithçka u ndal derisa ajo përpiqej të më mësonte se si të fryja një flluskë me çamçakëz për herë të parë”, vazhdoi tutje ajo.

22-vjeçarja rrëfeu se e kishte parë nënën e saj si “personin që nuk e lejonte të përdorte telefonin në tryezën e darkës dhe e bëri atë të kthehej në shtëpi nga festat në Notting Hill më herët se kushdo prej miqve të saj”.

Lila, e cila tani krenohet me karrierën e saj si modele, kujtoi se si babai i saj, Jefferson Hack, e paralajmëroi për faktin se nëna e saj është në të vërtetë shumë e njohur.

“Babai im më tha: ‘Ti e kupton që nëna jote ka shumë miq nga këta artistë që i do në shtëpinë tënde, apo jo? Marc Quinn, Francis Bacon, Damien Hirst”, tha ajo.

Diku tjetër, Kate shpjegoi se si arriti të mashtronte mëmësinë me karrierën e saj intensive të modelingut pasi mirëpriti Lilën në vitin 2002.

“Unë vazhdova të punoja pasi kisha Lilën, sigurisht, por shumicën e punëve të mia i zhvendosa në MB dhe e mbajta atë larg çmendurisë së seteve, prapaskenave dhe gjithçkaje”, tha 49-vjeçja.

“Nuk kaloi shumë kohë për të kuptuar se ajo donte që mamaja të ishte mamaja, jo një modele me paruke”, shtoi Kate.

Lila tha se mamaja e saj e famshme ka “mbështetur plotësisht çdo vendim” që ajo ka marrë, duke përfshirë përpjekjen e saj për të nisur një karrierë të sajën e modelingut.

“Nuk e di që nëna ime priste që unë të futesha në modë, me të vërtetë – jam shumë e turpshme, si ajo”, tha Lila.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore