Lojëra

Vajza 10-vjeçare shpenzoi 2500 funte në Roblox


Georgina Munday një vajzë 10-vjeçare ka shpenzuar më shumë se 2500 funte (rreth 2900 euro) në faqen e lojërave Roblox pasi ndryshoi fjalëkalimin në tabletin e familjes së saj, pa e kuptuar nëna e saj.

Ky incident ka nxitur një diskutim për prindërit e tjerë që të jenë vigjilentë në lidhje me aktivitetet e fëmijëve të tyre në internet.

Roblox Cool GIF - Roblox Cool - Discover & Share GIFs

Roblox është një platformë lojrash që lejon përdoruesit të krijojnë lojërat e tyre, por gjithashtu ofron mundësi për blerje brenda aplikacionit për të përmirësuar avatarin e përdoruesit me veshje ose aksesorë, si dhe ofron disa lojëra me pagesë. Në këtë rast, vajza 10-vjeçare ka arritur të ndryshojë fjalëkalimin dhe të bëjë pagesa nëpërmjet aplikacionit.

Vajza e saj, e cila ka autizëm, kishte luajtur shumë në tabletin e saj gjatë kohës së fundit, për shkak të mungesës së shkollës dhe vështirësive të saj në arsimin e zakonshëm. Nëna e saj fillimisht mendoi se llogaria e vajzës ishte hakuar nga dikush tjetër, por më vonë u kuptua se vajza ishte ajo që kishte ndryshuar fjalëkalimin për të lejuar pagesat.

Scandiweb Launches Metaverse on Roblox for Sportland

Vajza kishte shpenzuar mbi 2500 funte në faqen e lojërave Roblox, me shumicën e transaksioneve të vogla prej rreth 20 funte. Pasi zbuluan këtë situatë, për rreth një javë, Georgina një infermiere, kontaktoi  Apple dhe bankën e saj, Tesco Bank, për të marrë një rimbursim, por të dyja refuzuan të kompensojnë dëmet.

Ky incident tregon rëndësinë e mbikëqyrjes së aktiviteteve të fëmijëve në internet dhe kujdesit në lidhje me sigurinë dhe qasjen e tyre në aplikacione dhe platforma online.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore