Lajme

Ushtria libaneze thotë se ka gjetur 20 raketahedhës pranë kufirit me Izraelin


Ushtria libaneze thotë se operacionet e kërkimit kanë çuar në zbulimin e 20 raketahedhësve pranë kufirit Liban-Izrael.

Lajmi u bë i ditur nga agjencitë izraelite “The Times of Israel” dhe “Haaretz”.

Autoritetet libaneze zbuluan në një deklaratë se katër nga raketahedhëset e zbuluara kishin predha brenda tyre dhe ishin gati për t’u qëlluar në Izrael.

Ushtria thotë se ekspertët ushtarakë po punojnë për çmontimin e lëshuesve, të cilët u zbuluan pranë fshatit Qlaileh, në jug të qytetit port të Tyres-it.

Gjatë ditëve të fundit dhjetëra raketa janë lëshuar nga Libani në veri të Izraelit ndërsa tensionet në rajon janë rritur për shkak të luftës në Gaza – disa nga grupet terroriste palestineze dhe disa nga Hezbollahu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore