Lajme

Ushtria izraelite thotë se “99% e sulmeve u zmbrapsën: vetëm disa raketa goditën bazën ajrore Nevatim”


Zëdhënësi i Forcave të Armatosura izraelite, kundëradmirali Daniel Hagari, konfirmoi se 99% e 300 raketave dhe dronëve të lëshuar nga Irani kundër Izraelit gjatë natës u kapën dhe u rrëzuan nga mbrojtja ajrore.

Në veçanti, shpjegoi ai, u lëshuan 170 dronë, asnjë prej të cilëve nuk arriti në hapësirën ajrore izraelite, të gjithë u rrëzuan jashtë kufijve të vendit nga Izraeli dhe aleatët e tij.

As 30 raketat e lundrimit nuk arritën të hynin në hapësirën ajrore izraelite, 25 e të cilave u rrëzuan nga Forcat Ajrore izraelite.

Më pas u lëshuan 120 raketa balistike, disa prej të cilave anashkaluan mbrojtjen izraelite dhe goditën bazën ajrore Nevatim në Izraelin jugor.

Ato shkaktuan vetëm dëme të lehta dhe baza vazhdon të jetë rregullisht funksionale.

Sa për pak avionë dhe raketa të lëshuara nga Iraku dhe Jemeni, asnjë nuk arriti në hapësirën ajrore të shtetit hebre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore