Lajme

Ushtria izraelite lidh para makinës një palestinez të plagosur


Ushtria izraelite ka thënë se forcat e saj kanë shkelur protokollin duke lidhur një palestinez të plagosur në pjesën e përparme të automjetit të tyre gjatë një bastisjeje në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit konfirmuan incidentin pasi u kap në video dhe u shpërnda në mediat sociale. Një deklaratë e IDF tha se burri u plagos në një shkëmbim zjarri gjatë bastisjes, në të cilën ai ishte i dyshuar.

Familja e të plagosurit tha se kur kërkuan një ambulancë, ushtria e mori atë, e lidhi në mbulesën e xhipit të tyre dhe u largua.

Individi përfundimisht u transferua në Gjysmëhënën e Kuqe për mjekim. IDF tha se incidenti do të hetohej.

Dëshmitarët okularë duke folur për agjencinë e lajmeve Reuters e identifikuan atë si një vendas dhe e quajtën si Mujahed Azmi.

“Këtë mëngjes [të shtunën], gjatë operacioneve kundër terrorizmit për kapjen e të dyshuarve të kërkuar në zonën e Wadi Burqin, terroristët hapën zjarr ndaj trupave të IDF, të cilët u përgjigjën me zjarr,” thuhet në deklaratën e IDF.

“Gjatë shkëmbimit të zjarrit është lënduar dhe kapur njëri nga të dyshuarit.

“Në kundërshtim me urdhrat dhe procedurat standarde të operimit, i dyshuari është marrë nga forcat i lidhur në majë të një automjeti.

“Sjellja e forcave në videon e incidentit nuk është në përputhje me vlerat e IDF. Incidenti do të hetohet dhe do të trajtohet në përputhje me rrethanat.”

Ka pasur një rritje të dhunës në Bregun Perëndimor që nga fillimi i luftës në Rripin e Gazës, i shkaktuar nga sulmi vdekjeprurës i Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor.

OKB thotë se të paktën 480 palestinezë – anëtarë të grupeve të armatosura, sulmues dhe civilë – janë vrarë në incidente të lidhura me konfliktin në Bregun Perëndimor, duke përfshirë Jerusalemin Lindor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore