Lajme

Ushtria e Myanmarit fal më shumë se 3 mijë të burgosur për Vitin e Ri


Ushtria e Myanmarit ka njoftuar planet për të liruar 3 mijë e 113 të burgosur, përfshirë 98 të huaj, për të shënuar Vitin e Ri tradicional të vendit.

Deklarata e ushtrisë të hënën nuk specifikoi nëse të burgosurit për kundërshtimin e marrjes së pushtetit të saj në shkurt 2021 do të liroheshin.

Ushtria ka burgosur mijëra kundërshtarë dhe aktivistë pro-demokracisë që kur mori pushtetin dhe shtypi brutalisht protestat, duke përfshirë vrasjen e rreth 3 mijë e 240 civilëve, sipas aktivistëve.

Gjenerallejtënant Aung Lin Dwe, një zëdhënës i ushtrisë, tha se amnistia është një “festim i Vitit të Ri të Myanmarit për të sjellë gëzim për njerëzit dhe për të adresuar shqetësimet humanitare”.

Ata që kryejnë një shkelje tjetër do të duhet të vuajnë pjesën e mbetur të dënimit me një dënim shtesë, tha ai.

Shoqata e Asistencës për të Burgosurit Politik, një grup aktivist, tha se të paktën 17 mijë e 460 persona që u arrestuan për kundërshtimin e grushtit të shtetit mbeten në paraburgim.

Midis tyre është liderja e rrëzuar Aung San Suu Kyi, një laureate e Nobelit dhe figurë e opozitës ndaj sundimit ushtarak, e cila po vuan 33 vjet burg pas një maratonë gjyqesh të dënuara ndërkombëtarisht si mashtrim.

Ushtria ka burgosur gjithashtu anëtarë të tjerë të lartë të qeverisë së saj civile që ushtria përmbysi në grushtin e shtetit të vitit 2021.

Ushtria jep periodikisht një amnisti për të burgosurit, por shifrat këtë vit dhe në 2022 kanë qenë një pjesë e 23 mijë të liruarve gjatë së njëjtës festë budiste në 2021.

Organizatat e të drejtave të njeriut dhe shumë liderë botërorë i kanë bërë vazhdimisht thirrje ushtrisë që të lirojë të gjithë të burgosurit politikë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore