Lajme

Ushtria amerikane kërkon ndihmë për të gjetur avionin e zhdukur luftarak


Zyrtarët ushtarakë amerikanë i kanë bërë thirrje publikut për ndihmë për të gjetur një avion luftarak pasi humbën gjurmët e tij diku mbi Karolinën e Jugut kur piloti u hodh.

Sipas tyre, një pilot i Korpusit të Marinës i shpëtoi në mënyrë të sigurt avionit F-35B Lightning II mbi Charleston-in e Veriut pas një “fatkeqësie”.

Kërkimi për avionin e tij të zhdukur tani u përqendrua në dy liqene në veri të Charleston-it të Veriut.

Piloti u hodh me parashutë i sigurt në Charleston-in të Veriut rreth orës 14:00 dhe u dërgua në një spital lokal, ku ishte në gjendje të qëndrueshme.

Sakaq, emri i pilotit nuk është bërë i ditur.

Bazuar në vendndodhjen dhe trajektoren e avionit të zhdukur, kërkimi për avionin F-35 Lightning II u përqendrua në liqenin Moultrie dhe liqenin Marion, sipas Rreshter Heather Stanton në bazën e përbashkët Charleston.

Të dy liqenet janë në veri të Charleston-it të Veriut.

Sipas Stanton, një helikopter i Divizionit të Zbatimit të Ligjit të Karolinës së Jugut iu bashkua kërkimit për F-35 pasi moti i keq u pastrua në zonë.

Autoritetet kanë bërë me dije ndërkaq se zyrtarët janë ende duke hetuar pse piloti u hodh.

Piloti i një F-35 të dytë u kthye i sigurt në bazën e përbashkët Charleston.

Avionët dhe pilotët ishin me Skuadron e Trajnimit të Sulmit Luftëtar Detar 501 me bazë në Beaufort, jo shumë larg nga bregu i Atlantikut të Karolinës së Jugut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore