Lajme

Ushtarët izraelitë sulmojnë aktivistët në Bregun Perëndimor


Forcat Izraelite të Mbrojtjes (IDF) thanë se do të hapnin një hetim mbi një incident të premten në të cilin gjashtë aktivistë izraelitë dhe të paktën dy palestinezë u sulmuan dhe u plagosën nga ushtarët izraelitë në Kodrat e Hebronit Jugor të Bregut Perëndimor.

Disa aktivistë të tjerë u arrestuan për pak kohë. Njësia e zëdhënësit të IDF-së tha se aktivistët ishin përpjekur të bllokonin hyrjen në Avigayil dhe se ata kishin sulmuar ushtarët atje, pretendime që aktivistët i mohojnë.

Konfrontimi pasoi ardhjen e dhjetëra izraelitëve nga grupi anti-okupim, Combatants for Peace.

Ata dhe palestinezët që i shoqëronin po sillnin një rezervuar uji në komunitetet palestineze të izoluara, sepse ushtria nuk i ka lejuar ata të mbledhin ujë në cisterna ose të marrin rezervuarët e ujit.

Kur aktivistët iu afruan postës, erdhën ushtarë izraelitë, të komanduar nga zëvendëskomandanti i një batalioni inxhinierik.

Zëvendëskomandanti hodhi një nga aktivistët, Tuly Flint, në tokë dhe vendosi gjurin në kokën e tij.

Në një deklaratë, njësia e Zëdhënësit të IDF tha se sjellja e oficerit siç pasqyrohet në video ishte e papërshtatshme për një oficer.

“Incidenti është nën hetim dhe përfundimet do të nxirren në përputhje me rrethanat”.

Një aktiviste palestineze u plagos në bark nga një granatë me gaz lotsjellës dhe gishti i një aktivisti u thye pasi ajo u shty. Një grua tjetër u lëndua kur këmisha e saj mori flakë pasi u godit nga një granatë tronditëse.

Ushtarët ndaluan disa nga demonstruesit, i çuan ata në Bregun Perëndimor jugor për katër orë dhe i lanë në një automjet të ushtrisë për tre orë të tjera pranë stacionit të policisë në Hebron. Policia më pas i liroi.

Aktivistët mohojnë me ngulm se ata kanë provokuar ushtarët.

“Nuk pati dhunë nga ana jonë”, pohoi Flint.

Gjatë fundjavës ligjvënësi i Meretz, Mossi Raz dhe ligjvënësi i Listës së Përbashkët, Ofer Cassif kontaktuan ministrin e Mbrojtjes, Benny Gantz për incidentin.

Ata thanë se në përgjigje të asaj që ata e quajtën veprimtari jo e dhunshme e aktivistëve “e krijuar për të siguruar të drejtën themelore të banorëve të Kodrave të Hebronit të Jugut për ujë, demonstruesve iu përgjigjën me dhunë nga ana e ushtrisë”.

Ata i bënë thirrje Gantz të sigurojë që incidenti të hetohet siç duhet dhe të nxirren përfundime “në mënyrë që dhuna e përsëritur nga ushtria ndaj demonstruesve të ndalet”.

Marrë nga HAARETZ, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore