Shëndet

Ushqimet ultra të përpunuara kanë nevojë për paralajmërime në paketim ngjashëm si të duhanit


Ushqimet ultra të përpunuara (UPF) po zëvendësojnë dietat e shëndetshme “në të gjithë botën” pavarësisht provave në rritje të rreziqeve që ato paraqesin dhe duhet të shiten me paralajmërime të stilit të duhanit, sipas shkencëtarit të ushqimit që shpiku i pari termin.

Profesor Carlos Monteiro i Universitetit të São Paulo do të theksojë rrezikun në rritje të UPF-ve të pranishme për fëmijët dhe të rriturit në Kongresin Ndërkombëtar për Obezitetin këtë javë.

“UPF-të po rrisin pjesën e tyre dhe dominojnë dietat globale, pavarësisht rrezikut që ato përfaqësojnë për shëndetin në drejtim të rritjes së rrezikut të sëmundjeve të shumta kronike”, ka thënë Monteiro.

“UPF-të po zhvendosin ushqimet më të shëndetshme, më pak të përpunuara në të gjithë botën, dhe gjithashtu shkaktojnë një përkeqësim të cilësisë së dietës për shkak të disa atributeve të tyre të dëmshme. Së bashku, këto ushqime po nxisin pandeminë e obezitetit dhe sëmundjeve të tjera kronike të lidhura me dietën, siç është diabeti”.

Paralajmërimi vjen mes rritjes së shpejtë të konsumit global të UPF-ve si drithërat, pijet me gaz, ushqimet e gatshme dhe ushqimet e shpejta.

Në shkurt, rishikimi më i madh në botë i këtij lloji zbuloi se UPF-të ishin të lidhura drejtpërdrejt me 32 efekte të dëmshme për shëndetin, duke përfshirë një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës, kancerit, diabetit të tipit 2, shëndetit të pafavorshëm mendor dhe vdekjes së hershme.

Monteiro dhe kolegët e tij përdorën për herë të parë frazën UPF 15 vjet më parë kur hartuan sistemin e klasifikimit të ushqimeve “Nova”, që vlerëson jo vetëm përmbajtjen ushqyese, por edhe proceset që i nënshtrohet ushqimit përpara se të konsumohet.

Sistemi i vendos ushqimet dhe pijet në katër grupe: ushqime të përpunuara minimalisht, përbërës të përpunuar të kuzhinës, ushqime të përpunuara dhe ushqime ultra të përpunuara.

Monteiro ka thënë se tani ishte aq i shqetësuar për ndikimin që UPF kishte në shëndetin e njeriut, saqë studimet dhe rishikimet nuk ishin më të mjaftueshme për të paralajmëruar publikun për rreziqet shëndetësore.

“Reklamat për UPF-të duhet të ndalohen ose kufizohen shumë dhe duhet të futen paralajmërime përpara paketës të ngjashme me ato që përdoren për paketat e cigareve”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore