Jetesë & Stil

Ushqimet që mbrojnë meshkujt nga sëmundjet


Ilustrim

Ka disa specifika që lidhen me dietën e meshkujve. Meqenëse, nga njëra anë, në krahasim me gratë, ata hanë më pak perime, fruta dhe drithëra integrale dhe më shumë mish, dhe nga ana tjetër vuajnë më shpesh nga disa sëmundje, ka vend për të përmirësuar dietën e tyre në mënyrë që të ruajnë shëndetin dhe vitalitetin.

Përfaqësimi i mjaftueshëm i drithërave, frutave dhe perimeve në dietë rregullon presionin e gjakut, zvogëlon përqendrimin e yndyrave, kolesterolin total dhe LDL në gjak, dhe në këtë mënyrë rreziqet për zhvillimin e sëmundjeve të sistemit të gjakut.

Për zemrën dhe enët e gjakut

Në botën e zhvilluar, sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut shpesh çojnë në vdekje. Meshkujt janë më të prekur. Në rrezikun e shfaqjes së tyre kontribuojnë ateroskleroza, çekuilibri i yndyrës dhe kolesterolit në gjak, presioni i lartë i gjakut, stresi etj.

Prania e theksuar e radikaleve të lira në organizëm nuk është e dëshirueshme sepse çon në oksidimin e kolesterolit LDL, i cili më tej shkakton procese inflamatore që kontribuojnë në shfaqjen e aterosklerozës. Kjo është sigurisht arsyeja pse rekomandohen ushqime të pasura me antioksidantë.

Një sasi e mjaftueshme e drithërave, frutave dhe perimeve në dietë rregullon presionin e gjakut, zvogëlon përqendrimin e yndyrave, kolesterolin total dhe LDL në gjak, dhe në këtë mënyrë rrezikun e sëmundjeve të sistemit të gjakut.

Kjo mund t’i atribuohet pranisë së niseshtës, fibrave, vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve të shumtë në këto ushqime. Fibrat e tretshme si pektina nga frutat dhe mucilaga nga farat e të cilave ulin përqendrimin e yndyrave në gjak dhe proceset inflamatore, ulin presionin e gjakut dhe rrisin ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës.

Prandaj nuk është për t’u habitur që marrja e fibrave, frutave, drithërave dhe perimeve të papërpunuara është një faktor mbrojtës kundër shfaqjes së goditjes në tru.

Avokado

Avokado, ndryshe nga llojet e tjera të frutave, përmban një sasi të konsiderueshme yndyre. Ndër karotenoidet, një vend të rëndësishëm zë luteina dhe nuk mungojnë edhe tokoferolet, të cilët së bashku ndikojnë në shëndetin e prostatës, duke e mbrojtur atë nga kanceri.

Avokado ruan funksionin e mëlçisë, gjë që shpjegohet me praninë e flavonoideve dhe fenoleve në të.

Avokado përmban komponentë bioaktive që parandalojnë mpiksjen e tepërt të gjakut, dhe në këtë mënyrë shfaqjen e trombozës. Vaji i tij përdoret gjerësisht në mjekësinë popullore.

Ndër të tjera, ndihmon në trajtimin e psoriazës dhe osteoartritit, ka një efekt pozitiv në shëndetin dhe rigjenerimin e mëlçisë dhe ul kolesterolin e padëshirueshëm LDL.

Arra

Arrat janë një rostiçeri ideale, një shtesë për drithërat, bukën, sallatat etj. Ato janë të pasura me yndyra që përmbajnë kryesisht acide yndyrore të pangopura. Një vend të rëndësishëm zënë fibrat dhe proteinat.

Aminoacidi arginina nga arrat parandalon zhvillimin e ndryshimeve aterosklerotike në enët e gjakut. Përveç kësaj, proceset metabolike në trup prodhojnë monoksid azoti nga arginina, e cila relakson enët e gjakut, duke ulur kështu presionin e gjakut.

Arrat janë një burim i antioksidantëve të tretshëm në yndyrë. Ata mbrojnë përbërësit lipidikë të qelizave, gjë që ndikon pozitivisht në shëndetin e organizmit, veçanërisht në sistemin e gjakut.

Për personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2 dhe hiperlipidemia, përfshirja e arrave në një meny të ekuilibruar ndihmon në ruajtjen e përqendrimit të duhur të yndyrave dhe kolesterolit në gjak.

Arrë braziliane

Vlerësohet për efektin e tij antioksidant. Është burim fibrash, mineralesh: magnez, fosfor, kalcium dhe hekur, si dhe vitamina B1, B3, B6 dhe E. Është burim i shkëlqyer i selenit dhe supozohet se arrat braziliane ndër ushqimet me bazë bimore, janë më të pasurat me këtë mineral.

Vetëm një arrë braziliane përmban 160% të dozës së rekomanduar ditore të selenit. Seleni ka një efekt pozitiv në imunitetin dhe shëndetin e prostatës, mëlçisë, gjëndrës tiroide dhe mushkërive. Kombinimi i tij me vitaminën E vepron kundër shfaqjes së kancerit të prostatës.

Xhenxhefil

Xhenxhefili përmban flavonoide të shumta që ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit të gjakut nga sëmundjet.

Këta komponentë parandalojnë akumulimin e kolesterolit në brendësi të enëve të gjakut, dhe në këtë mënyrë shfaqjen e ndryshimeve aterosklerotike.

Xhenxhefili është një erëz me aktivitet të theksuar antioksidues të ngjashëm me atë të acidit askorbik. Flavonoidet e tij reduktojnë formimin e kolesterolit LDL, parandalojnë oksidimin e tij, neutralizojnë radikalet e lira dhe lehtësojnë proceset inflamatore.

Xhenxhefili rrit përqendrimin e kolesterolit të dëshirueshëm HDL, dhe nga ana tjetër, ul përqendrimin e yndyrave në gjak, parandalon mpiksjen e tepërt të gjakut dhe kontribuon në rregullimin e presionit të gjakut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore