Muzikë

Usher, Victoria Monet dhe Tyla fitojnë çmimet kryesore në “BET Awards 2024”


Artistët Usher, Victoria Monet dhe Tyla ishin vetëm disa nga fituesit e mëdhenj në “BET Awards 2024”, i cili u mbajt në Los Angeles në Teatrin Peacock.

Taraji P. Henson prezantoi eventin katër-orësh, i cili shfaqi një paradë performancash nga Lauryn Hill, Will Smith, Megan Thee Stallion, Ice Spice, Childish Gambino, GloRilla dhe shumë e shumë të tjera.

Nga momentet më të spikatura të natës, ishte homazhi për Usher për nder të fitores së çmimit të tij për arritje jetësore që ishte një pjesë kryesore e mbrëmjes.

Usher, i cili mori një prezantim nga Jimmy Jam dhe Terry Lewis, ndoqi një paradë artistësh duke bërë homazhe për karrierën e tij.

Childish Gambino, i cili sapo i kishte dorëzuar çmimin për albumin e vitit Killer Mike për “Michael”, nisi nderin e Usher me një interpretim të “U Don’t Have to Call” dhe iu bashkua Keke Palmer, e cila mori përsipër vazhdimin e versionin të saj të “U Make Me Wanna”.

Summer Walker doli për një varg nga bashkëpunimi i saj me Usher “Good Good”, ndërsa Coco Jones i dha serenadën njeriut të orës për “There Goes My Baby”.

Marsha Ambrosius ishte e radhës për “Confessions”, ndërsa Chloe  interpretoi “Good Kisser” dhe Tinashe performoi “Nice & Slow”.

Victoria Monet, e cila performoi më parë gjatë natës, u rishfaq me Teyana Taylor për “Bad Girl”, duke iu referuar performancës së Beyonce me Usher të së njëjtës këngë, ndërsa Latto e mbylli përzierjen me një këndvështrim të vargut të Ludacris në “Yeah!”

Pas performancës, L.A. Reid dhe Babyface, të cilët nënshkruan me Usher si bashkëthemelues të labelit të tij LaFace Records, i dhanë çmimin Usher.

“Arritja këtu nuk ka qenë definitivisht e lehtë, por ia ka vlejtur”, tha ai.

“Ky çmim për arritje jetësore, nuk e njoh burrë. A është shumë herët që unë ta marr atë? Sepse unë jam ende duke vrapuar dhe duke gjuajtur dhe ende e dua këtë sikur të isha tetë vjeç”, shtoi Usher.

Por gjërat u bënë shpejt të çuditshme për Usher, i cili pranoi se nuk shkroi asnjë fjalë në përgatitje, por i pëlqente të fliste.

Ai filloi të fliste fjalë eksplicite pak, dhe rreth gjysmës së rrugës së pranimit të tij të konsiderueshëm, transmetimi i ndërpreu shumicën e asaj që ai po thoshte.

Ajo që ishte konfuze ishte se prezantuesit dhe interpretuesit e mëparshëm kishin sharë shumë, megjithëse nuk ishin censuruar në të njëjtën mënyrë.

Lauryn Hill pati një natë të fortë me performancën e saj përmbyllëse, duke bërë turne këngësh nga periudha të ndryshme të karrierës së saj.

Ajo filloi me titullin nga albumi i saj debutues novator “The Miseducation of Lauryn Hill” si dhe “Lost Ones”, dhe solli djalin e saj YG Marley për “Survival”.

Anëtari i saj i Fugees Wyclef Jean, i cili doli për të performuar me Hill në setet e YG Marley’s Coachella në fillim të këtij viti, kaloi përmes “Fu-Gee-La” për ta mbyllur atë.

Diku tjetër, Megan Thee Stallion bëri paraqitjen e saj të parë në BET Awards në tre vjet në hapjen e shfaqjes, duke u shfaqur nga një vezë në një referencë për veprën artistike të albumit për projektin e saj të tretë të studios “Megan”.

Rep artistja hoqi këngën “Hiss”, e rrethuar nga katër kërcimtarë meshkuj, ndërsa shtëllungat e flakëve u ndezën pas saj, dhe ndërsa një grup i konsiderueshëm kërcimtarësh iu bashkuan asaj, ajo performoi “Boa” dhe “Where Them Girls At”.

Fituesja e “Grammy-it, Victoria Monet, u kthye në hitin e saj të suksesshëm “On My Mama”.

Performanca të tjera të natës përfshinin Sexy Redd për një përzierje të “U My Everything” dhe “Get It Sexyy”, ndërsa Tanner Adell dhe Doechii dhanë interpretime të shkurtra të “Buckle Bunny” dhe “Rocket”.

GloRilla zbriti nga tavani me një parashutë për “Yeah Glo!” dhe “TGIF” përpara se të rikthenin Megan Thee Stallion për bashkëpunimin e tyre hit “Wanna be” dhe Shaboozey angazhoi J-Kwon në duet në “A Bar Song (Tipsy).

Ice Spice prezantoi albumin e saj të ardhshëm “Y2K” me një interpretim të dyfishtë të “Phat Butt” dhe “Think U the Shit (Fart)”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore