Kosova

“Ura mbi Badovc” – Qeveria nuk e nis projektin as pas 400 ditësh, planifikohej të përfundonte për 125 ditë


Foto nga Albanian Post

Ura në afërsi të Liqenit të Badovcit qe një vit është mbyllur për qarkullim shkaku i rrezikshmërisë.

Sipas kontratës së nënshkruar më 10 janar të vitit 2024, afati për përfundimin e punimeve ishte 125 ditë.

Në mungesë të kësaj ure e cila lidh kryeqytetin me Komunën e Gjilanit, shoferët po shfrytëzojnë një rrugë alternative e cila thanë se po iu rrezikon jetën.

Ata janë ankuar për zvarritjen e projektit dhe kanë kërkuar ndërmarrjen e veprimeve konkrete.

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka treguar arsyen pse ka pasur vonesa në ndërtimin e urës.

Vlera e kontratës së nënshkruar me kompaninë fituese “Dreni Inginiering” është 468 mijë euro.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore