Film

“Under the Bridge”, seriali që lundron në ujërat e njohura të krimit të vërtetë të adoleshentëve të trazuar


Chloe Guidry dhe Lily Gladstone në "Under the Bridge".

Pavarësisht se bazohet në një fije të zymtë të krimit të vërtetë, seriali “Under the Bridge” bën disa zgjedhje të dobëta në përkthimin e librit në ekran, duke filluar me futjen e autores, Rebecca Godfrey, në histori.

Kjo urë mbi ujërat e njohura të adoleshentëve të trazuar rezulton kështu më e dukshme si vazhdimi i Lily Gladstone te “Killers of the Flower Moon”, megjithëse në një rol shumë më të zymtë, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Zemra e këtij seriali me tetë episode ka të bëjë me 14-vjeçen Reena Virk (Vritika Gupta), dëshira e dukshme e së cilës për t’u përshtatur me bashkëmoshatarët e saj shpaloset në sfondin e njohjes së disa prej tyre që morën pjesë në rrahjen dhe vrasjen e saj.

Ato ngjarje tronditën qytetin kanadez të Victorias në vitin 1997, duke siguruar themelin për librin e Godfrey.

Ashtu si “13 Reasons Why”, seriali i diskutueshëm i Netflix ose filmi “River’s Edge” i vitit 1986, historia përshkon pashpirtësinë shqetësuese të adoleshentëve edhe para epokës moderne të mediave sociale.

Zhdukja e Reenas, dhe zbulimi eventual, shërben gjithashtu si makthi i çdo prindi, me Archie Panjabi (“Good Woman”) dhe Ezra Faroque Khan si nënën dhe babin e saj të kuptueshëm të furishëm dhe më pas të shkatërruar.

E thënë përmes rikthimeve, “Under the Bridge” gabon duke krijuar një temë të veçantë rreth Rebecca-s (Riley Keough), një shkrimtare që po kthehej në vendlindjen e saj, e cila përjetoi tragjedinë e saj atje vite më parë.

Pothuajse menjëherë, ajo rilidhet me sherifin Cam (Gladstone), me të cilin ndan historinë, ndërsa kryen atë që përbën një hetim paralel në kohë reale për atë që ndodhi.

Është një konstrukt i vështirë, jo shumë bindës, siç janë shumica e detajeve që rrethojnë Rebecca-n dhe Cam-in, të cilat ndihen të tendosura ose thjesht të lodhura.

E para pothuajse menjëherë ndjen simpati për ata që mund të kenë qenë përgjegjës, ndërsa e dyta përballet me punën për babanë e saj (Matt Craven).

Këta elementë përfaqësojnë shpërqendrime nga çështjet themelore të asaj që ndodhi me Reenan, ajo që i motivoi sulmuesit e saj dhe heshtja kolektive nga bashkëmoshatarët e saj që pasoi tragjedinë.

Në të vërtetë, seriali shkon shumë më mirë kur fokusi i tij zhvendoset tek adoleshentët, duke përfshirë Chloe Guidry si kryetarja mizore e bandës së vajzave – e njohur në qarqet e policisë si “vajzat Bic”, një referencë për disponueshmërinë e të rinjve të trazuar të Victoria-s – dhe Javon.

Përshtatur nga shkrimtari-producenti Quinn Shephard (“Not Okay”), “Under the Bridge” ndërton pezullim modest rreth detajeve specifike në lidhje me atë se kush e vrau Reenan, por kjo nuk mund të kompensojë plotësisht vendimet e tij strukturore të dyshimta.

Të metat nuk e zvogëlojnë natyrën zemërthyese të historisë në thelbin e saj, por ato e bëjnë kalimin nëpër tetë episode të kësaj serie të kufizuar ndonjëherë të ndihet si një urë shumë e largët.

“Under the Bridge” do të shfaqet premierë më 17 prill në Hulu.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore