Shqipëria

Ulet indeksi i besimit ekonomik të Shqipërisë në korrik


Treguesi i besimit ekonomik të Shqipërisë u ul me 6.5 pikë përqindje (pp) në 112.4 në korrik, pas përmirësimit me 0.8 pikë përqindjeje në qershor, tha të martën banka qendrore, raporton SeeNews.

Rënia e besimit në sektorët e industrisë, ndërtimit dhe shërbimeve kontribuoi në prirjen rënëse të treguesit të ndjenjës ekonomike, tha Banka e Shqipërisë në një vrojtim mujor të besimit të biznesit dhe konsumatorëve.

Treguesi i besimit të industrisë ra me 4.4 pp në korrik, duke qëndruar 14.3 pp mbi mesataren e tij historike.

Sa i takon treguesit të ndërtimit, ai u rrit me 12.1 pikë përqindjeje, duke dalë 24 pikë përqindjeje mbi mesataren historike.

Ndërsa, treguesi i besimit të shërbimeve u ul me 10.4 pikë përqindjeje në korrik duke qëndruar mbi mesataren historike me 16.4 pikë përqindjeje.

Sipas Bankës së Shqipërisë, treguesi i besimit tregtar u rrit me 1.6 pp për të dalë 15.6 pp mbi mesataren e tij historike.

Vrojtimi mujor ravijëzoi në përmbyllje se treguesi i besimit të konsumatorit ra me 1.9 pikë përqindjeje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore