Lajme

Ukrainë/ Nis sot votimi për ‘referendumet’ në zonat e pushtuara nga Rusia


Zonat e pushtuara nga Rusia në Ukrainë po organizojnë të ashtuquajturat “referendume” nëse do t’i bashkohen Rusisë.

Votimi fillon sot në katër rajone të Ukrainës në të cilat Rusia ka fituar terren gjatë pushtimit të saj.

Aleatët perëndimorë e kanë denoncuar këtë veprim si një rrëmbim dhe kanë refuzuar të njohin rezultatet e votimit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se ky vendim ishte një “përshkallëzim i rrezikshëm”.

Blinken i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së të enjten se asnjë pretendim rus për tokën ukrainase nuk mund t’i heqë të drejtën Ukrainës për t’u mbrojtur.

Në fjalimin e tij të së enjtes mbrëma, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensk,y tha se fletëvotimet ishin “të rreme” dhe jodemokratike.

Votimet e parakohshme u thirrën në fillim të kësaj jave në rajonet lindore të Luhansk dhe Donetsk – si dhe Zaporizhzhia dhe Kherson në jug.

Të katër rajonet përfaqësojnë rreth 15% të Ukrainës, ose një zonë sa madhësia e Hungarisë.

Votimi është planifikuar të zhvillohet për pesë ditë.

Mediat ruse raportuan se zyrtarët zgjedhorë do të shkonin derë më derë me kuti votimi portative nga e premtja deri të hënën.

Qendrat e votimit do të funksionojnë vetëm në ditën e pestë, më 27 shtator, me zyrtarët që përmendin arsye sigurie.

Çfarë do të thotë për Ukrainën thirrja e trupave ruse?

Qindra stacione janë planifikuar të hapen atë ditë, me votuesit gjithashtu në gjendje të votojnë në rajone jashtë rajoneve të tyre – dhe refugjatë që kanë të drejtë të votojnë në pjesë të vetë Rusisë.

Pjesë të Luhanskut dhe Donetskut – ku fletët e votimit do të shkruhen vetëm në rusisht – kanë qenë nën kontrollin e separatistëve të mbështetur nga Rusia që nga viti 2014, me më shumë territor të marrë këtë vit.

Moska mori pjesë të rajoneve të Zaporizhzhia dhe Kherson kur pushtoi në shkurt.

Nëse Rusia vazhdon të pretendojë tokën ukrainase si të sajën, ajo mund të pretendojë se territori i saj – jo vetëm ushtria e saj – po sulmohet nga armët perëndimore të furnizuara në Ukrainë.

Dyshohet se kjo mund të shkaktojë një përshkallëzim të mëtejshëm të luftës.

Rusia aneksoi Krimenë në Ukrainën jugore në vitin 2014, përmes një tjetër të ashtuquajturi referendumi që u dënua në mënyrë të ngjashme si i paligjshëm nga komuniteti ndërkombëtar.

Votimet e reja vijnë pas njoftimit të së mërkurës nga presidenti rus, Vladimir Putin, për një mobilizim të pjesshëm ushtarak, i cili mund të shohë 300 mijë njerëz të thirrur për të shërbyer në luftë.

Lëvizja shkaktoi një nxitim drejt kufijve nga burra që shpresonin të shmangnin shërbimin, si dhe trazira të rralla në rrugët e Rusisë që u pasuan nga raportime për qindra arrestime.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore