Lajme

Ukraina pretendon se ka shkatërruar një depo ‘të konsiderueshme’ municionesh në Kherson


Forcat ukrainase shkatërruan një depo “të rëndësishme” municionesh pranë qytetit port të pushtuar të Henichesk-ut në rajonin jugor të Kherson-it, tha të dielën Serhiy Bratchuk, një zëdhënës i administratës ushtarake të Odessa-s.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi “Al Jazeera” dhe agjencia “Reuters”.

“Forcat tona të armatosura dhanë një goditje të mirë në mëngjes – dhe një shumë të fortë – në fshatin Rikove, në rrethin Henichesk, në territorin e pushtuar përkohësisht të rajonit Kherson”, tha Bratchuk në një video-mesazh të mëngjesit të dielën.

Sipas tij, atje gjendej një depo shumë e rëndësishme municionesh e cila u shkatërrua, raportoi Reuters.

Agjencia britanike nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur informacionin, ndërsa nuk kishte asnjë koment nga Rusia për sulmin e supozuar.

Mediat ukrainase publikuan video që tregojnë një re të madhe tymi që ngrihet larg në horizont me tingujt e shpërthimeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore