Lajme

Ukraina pranon misionin e OKB-së në centralin bërthamor


Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka rënë dakord me parametrat e një misioni të mundshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike në centralin bërthamor të Zaporizhzhia.

Kjo pasi bombardimet e përsëritura të kompleksit ngritën frikën për një katastrofë bërthamore.

Duke folur në një konferencë shtypi në Lviv të enjten pas një takimi trepalësh me presidentin turk dhe sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Zelensky tha se do “vetëm transparencë absolute dhe kontroll të situatës” nga Agjencia.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse Rusia do të pajtohej me kushtet.

Udhëheqësi ukrainas përsëriti gjithashtu thirrjen për Rusinë që të tërheqë menjëherë forcat e saj nga termocentrali bërthamor në jug të Ukrainës dhe të ndalojë të gjithë aktivitetin ushtarak në zonë.

Shqetësimet rreth uzinës u rritën të enjten, kur autoritetet ruse dhe ukrainase akuzuan njëri-tjetrin për komplot për të sulmuar vendin dhe më pas fajësuan palën tjetër.

Kievi dhe Moska kanë shkëmbyer akuza për incidente të shumta të fundit të bombardimeve në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë, të cilin trupat ruse e pushtuan në fillim të luftës.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shprehu shqetësimin për ndezjen e aktivitetit ushtarak në Zaporizhzhia.

“Ne nuk duam një Çernobil tjetër”, tha ai.

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres, shprehu gjithashtu shqetësim të madh për situatën në uzinë dhe tha se duhej çmilitarizuar.

“Ne duhet ta themi ashtu siç është – çdo dëm i mundshëm në Zaporizhzhia është vetëvrasje”, tha ai.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore