Lajme

Ukraina “nuk do të tërhiqet” kundër Rusisë, pasi ajo kërkon mbështetjen e Perëndimit


Ukraina do të ecë përpara në betejën kundër pushtimit rus, është zotuar kryediplomati i Kievit teksa kërkon të mbledhë mbështetjen perëndimore.

Ukraina nuk do të “tërhiqet” në luftën kundër pushtimit rus, tha Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba në një samit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel të mërkurën, edhe pse ushtria e saj është bllokuar në një ngërç të përgjakshëm me forcat armike mes shenjave se sigurimi i armëve dhe financimi po ngadalësohet dhe se lufta në Gaza po kufizon vëmendjen globale.

“Ne duhet të vazhdojmë, duhet të vazhdojmë të luftojmë. Ukraina nuk do të tërhiqet”, tha Kuleba.

“Çështja këtu nuk është vetëm siguria e Ukrainës, është siguria dhe siguria e të gjithë hapësirës euroatlantike”.

Kërkesa e tij vjen mes frikës se lodhja perëndimore po fillon për shkak të luftës së zgjatur dhe se vëmendja dhe financimi po zhvendoset në Lindjen e Mesme.

Shtetet e Bashkuara, donatori më i madh i Ukrainës për një vend të vetëm, ka dërguar më shumë se 40 miliardë dollarë ndihmë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022. Megjithatë, rreth 61 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën po mbahet nga Kongresi amerikan.

Një tjetër paketë prej 50 miliardë dollarësh nga Bashkimi Evropian po përpiqet të kalojë për shkak të kundërshtimit nga Hungaria, duke e lënë Ukrainën të shqetësuar për pakësimin e burimeve teksa po shkon drejt dimrit të ashpër.

Pavarësisht vonesave të financimit, liderët perëndimorë këmbëngulin se do të qëndrojnë pranë Ukrainës për aq kohë sa duhet.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se “çdo anëtar i NATO-s shprehu mbështetje të qëndrueshme për Ukrainën” në samitin e së mërkurës.

Ai shtoi se SHBA po kërkon fonde shtesë për Ukrainën që do të miratohet nga Kongresi në javët e ardhshme.

Përveç fondeve, Kievi ka nevojë të dëshpëruar për municion, me Perëndimin që po përpiqet të mbajë hapin me premtimet e mëparshme për furnizimin me plumba dhe predha.

SHBA është e angazhuar në bisedime me Greqinë për të blerë predha artilerie me vlerë 47 milionë dollarë për Ukrainën, e cila u ka kërkuar partnerëve të përshpejtojnë shpërndarjen e municioneve.

BE-ja deri më tani i ka dërguar Ukrainës rreth 300 mijë nga 1 milion predha që premtoi, tha Kuleba, por ajo ka paralajmëruar se nuk do të jetë në gjendje të përmbushë objektivin plotësisht.

Megjithatë, ministri i jashtëm i Gjermanisë shprehu mbështetje të fortë për dyfishimin e ndihmës ushtarake, duke kërkuar për formimin e një “mburojëje mbrojtëse” që mund të bllokojë sulmet ruse gjatë dimrit.

Bllokim dimëror

Samiti i NATO-s i fokusuar në Ukrainë vjen ndërsa forcat ruse dhe ukrainase duket se po përballen me një bllokim dimëror 22 muaj pas luftës.

Të mërkurën, ushtria e Ukrainës tha se kishte shmangur një varg sulmesh me dron dhe raketa ruse gjatë natës.

Forcat ajrore thanë se kanë shkatërruar gati dy duzina dronë sulmues rusë dhe disa raketa në sulmin ajror mbarëkombëtar.

Mbrojtja ajrore ruse shkatërroi gjithashtu një dron të lëshuar nga Ukraina që fluturonte drejt Moskës, tha kryebashkiaku i kryeqytetit, Sergei Sobyanin.

As Rusia dhe as Ukraina nuk kanë bërë përparime të rëndësishme në fushën e betejës për javë të tëra, ndërsa pushtimi i Moskës zvarritet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore