Lajme

Ukraina kërkon mbështetje në Samitin e Paqes


Këtë fundjavë, një vendpushim i izoluar zviceran mbi liqenin e Lucernit do të transformohet, ndërsa dhjetëra liderë botërorë dhe mijëra ushtarë dhe policë do të zbresin në Bürgenstock.

Zviceranët shpresojnë se samiti i Ukrainës mund të prodhojë skicat e para tentative për një proces paqeje, rreth 28 muaj pasi Rusia pushtoi fqinjin e saj.

Është grumbullimi më i madh për Ukrainën që nga pushtimi në shkallë të gjerë.

Por me lojtarët kryesorë si Kina që qëndrojnë larg dhe presidenti rus Vladimir Putin, i cili ka lëshuar një ultimatum të ri – duke kërkuar kapitullimin e Ukrainës dhe duke e quajtur atë një propozim paqeje – pritjet për përparim të rëndësishëm janë të ulëta.

Rusia nuk është ftuar.

Për Ukrainën, vetëm fakti që po zhvillohet ky takim është pozitiv.

Politikanët në Kiev kanë përshëndetur çdo pjesëmarrës të konfirmuar si një gjest mbështetjeje. Për ta, samiti gjigant duhet t’i tregojë Moskës se bota qëndron në anën e Ukrainës – dhe të së drejtës ndërkombëtare.

Vjen në një kohë të vështirë.

Ka pasur një ofensivë të re ruse në verilindje, afër Kharkivit dhe raketat po godasin shtëpitë dhe termocentralet në të gjithë Ukrainën me intensitet të ri.

Pra, madhësia ka rëndësi kur bëhet fjalë për samitin. Por edhe substanca.

“Është e rëndësishme të krijohet një kuadër politik dhe ligjor për paqen e ardhshme. Për të treguar se paqja mund të arrihet vetëm në kuadrin e 10 pikave të Zelenskyt,” deputeti ukrainas Oleksandr Merezhko parashtron rastin nga Kievi. “Kjo përfshin integritetin territorial të Ukrainës dhe sovranitetin e saj.”

Ai i referohet një formule paqeje të paraqitur në fund të vitit 2022 nga presidenti i Ukrainës, i cili insiston në detyrimin e Rusisë që të kthejë të gjithë tokën e pushtuar.

Ukraina tani dëshiron të mbledhë sa më shumë vende të jetë e mundur pas formulës së saj, duke ushtruar “presion psikologjik” mbi Rusinë për të pranuar kushte të tilla, nëse ajo vjen në atë fazë.

Tani për tani, kjo duket e pamundur.

Ky samit u diskutua për herë të parë kur situata në fushën e betejës dukej më premtuese për Kievin: një moment kryesor për t’u përpjekur për të formësuar kushtet e çdo marrëveshjeje të ardhshme të paqes.

Që atëherë dinamika ka ndryshuar.

“Unë mendoj se zona elektorale që beson se kjo mund të mos jetë një luftë e fitueshme për Ukrainën po rritet,” argumenton Sam Greene i Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane, ose CEPA.

Ai tregon për një “pjesë të rëndësishme” të institucioneve të politikës së jashtme të SHBA-së, të cilët besojnë se Ukraina duhet të “ulë humbjet e saj”, si dhe rritjen e mbështetjes në Evropë për partitë e krahut të djathtë më simpatizues ndaj Moskës.

“Unë mendoj se një gjë që kjo ngjarje ka për qëllim të bëjë, është të nxisë mbështetjen pas vizionit të Ukrainës për një rezultat të pranueshëm,” thotë profesori Greene.

Por pjesëmarrja është më pak premtuese sesa shpresonin dikur Ukraina dhe Zvicra.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore